Americká společnost Apple prodala v sobotu ve Spojených státech přes 300 000 svých tabletů iPad. Sobota byla prvním dnem prodeje nového přenosného plochého počítače s dotekovým displejem, který připomíná větší mobilní telefon.

Vyplývá to z pondělního prohlášení Applu. Ještě v dubnu by se měla novinka dostat i do Evropy.

Přístroj vyvolal značný zájem odborníků i veřejnosti. V sobotu na něj čekaly před americkými obchody ve frontách tisíce lidí. První den prodeje iPad dosáhl odhadů analytiků za celý víkend. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že Apple prodá za celý víkend 250 000 až 350 000 přístrojů.

Noví majitelé iPadů si rovněž stáhli z internetového obchodu firmy více než milion aplikací pro iPad a přes 250 000 elektronických knih, které lze pomocí iPadu číst.

Apple upřesnil, že číslo o prodeji zahrnuje dodávky předem objednaných přístrojů zákazníkům, dodávky pro prodejní partnery a prodej ve značkových obchodech Apple. 

Firma jako první nabídla k prodeji levnější iPady, které mají pouze bezdrátové připojení WiFi. Jejich cena začíná na 499 USD (9350 Kč). Dražší modely s připojením na sítě třetí generace 3G půjdou do prodeje během dubna.

Souboj s Kindle 

Apple doufá, že se mu podaří zopakovat úspěchy, které zaznamenal s hudebními přehrávači iPod a chytrými telefony iPhone. IPad slouží především k prohlížení internetu a multimediálních souborů a hraní her.

Apple s ním také vůbec poprvé vstupuje na trh elektronických knih, kde dosud ve Spojených státech měla převahu společnost Amazon se svým zařízením Kindle.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru