3D v číslech

45 tisíc korun
stojí nejlevnější 3D televizor s úhlopříčkou 102 centimetrů a LCD obrazovkou. Za plazmu si zájemce připlatí dalších dvacet tisíc korun.  

76 procent lidí
kteří viděli trojrozměrný film v kině, chce mít podle průzkumu společnosti Toshiba 3D i ve vlastním obýváku. 

4 značky
3D televize zatím v Česku prodává Samsung a Panasonic. Sony se chystá začít v květnu a LG do léta. Kvůli fotbalovému mistrovství světa chtějí dostat výrobci své modely na trh co nejrychleji. 

Květen se stane měsícem 3D obrazu. Společnost Panasonic ve spolupráci s francouzskou tenisovou federací přinese do Česka přímé přenosy z kurtů Roland Garros ve třech rozměrech. Ty budou pro veřejnost zatím k vidění jen v obchodech, kde se 3D televize prodávají.

Další akci rozjede satelit Astra, jenž začne vysílat první zkušební 3D kanál, který půjde naladit i v Česku. A na pultech obchodů s elektronikou se také po značkách Samsung a Panasonic objeví nové 3D televize od Sony.

Na třetí rozměr se ale chystají i čeští kabeloví operátoři, stále však čekají na obsah. „Jakmile budeme mít co vysílat, tak můžeme začít. Sítě na to máme připraveny,“ říká mluvčí UPC František Malina.

První vlaštovky už jsou na světě. Tuzemský kanál HD+ začne totiž během léta testovat na kabelu vlastní 3D vysílání. „Chceme ukázat novou technologii na krátkých pořadech,“ říká Milan Hanuš z HD+ s tím, že 3D televize zatím nejsou příliš rozšířené, ale je v nich budoucnost.

Průkopníkem 3D vysílání bude hlavně sport

Největší šanci vidí výrobci v přenosech z velkých sportovních akcí jako jsou právě grandslamy nebo očekávané mistrovství světa ve fotbale.

Velká očekávání jsou kladena především na jihoafrické fotbalové mistrovství světa. Bližší podrobnosti však operátoři zatím tají.

Britská placená společnost BSkyB vysílá fotbalové zápasy v 3D formátu do sportovních restaurací a klubů v celém Spojeném království a Irsku už od začátku dubna.

 

ctete-v-pondelnich-hn

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru