Google udělal něco, v co nevěřili ani skuteční fanoušci. V České republice začal nabízet hudbu, a kromě prodeje skladeb, který v Česku už dva roky nabízí Apple ve svém iTunes Store, přinesl rovnou i službu „Naplno“, která umožňuje za měsíční poplatek poslouchat, libovolné skladby z databáze asi 20 milionů písniček, na mobilu i bez připojení k internetu.

Milým překvapením je i cena, která je výrazně nižší než v USA nebo Velké Británii. Prvních 45 dní je možné Hudbu Naplno objednat za 129 korun na měsíc, tato cena zůstane v platnosti, dokud předplatné nepřerušíte. Ale příjemná cena a zajímavá služba sama o sobě úplně nestačí. V české verzi některé nedostatky vyniknou o něco více.

Přestože je celkového hodnocení služby od Googlu jednoznačně pozitivní, tentokrát po prvním představujícím článku pojmeme shrnutí zkušeností podrobněji a kritičtěji. Poznatky přitom nevycházejí z používání služby od noci z pondělka na úterý, ale ze tří měsíců placení předplatného s americkou adresou.

Nejprve nedostatek neexistující, pramenící možná z nepochopení celého principu fungování placených služeb na internetu – Google nabízí měsíční vyzkoušení Hudby Naplno zdarma, podmínkou je však zadání platné platební karty s povolenými platbami přes internet. Podobnou podmínku mají i konkurenční služby, nejen v oblasti hudby, ale také videa. Číslo karty chce pro přístup k bezplatnému vyzkoušení i české Voyo.

Google v Česku pravděpodobně brzy spustí i další metody placení v čele s předplacenými kartami. Firma různé metody placení bez kreditek ve světě nabízí a v rozhovoru s Purnimou Kochikar při návštěvě sídla firmy v Mountain View v září bylo zřejmé, že Google plánuje co nejrychlejší nasazení předplacených kuponů či přímého placení z účtu mobilního operátora v co největším počtu zemí, tedy i v Česku.

Oficiální jen na Androidu a PC

Po aktivaci zkušebního měsíce/předplatného už je jednoduché službu používat. Na osobním počítači přes web, v telefonech s Androidem stačí stáhnout z Google Play aktuální verzi aplikace Hudba Google – na většině novějších telefonů s Androidem už je předinstalovaná jako součást systému. Hudbu lze poslouchat vždy pouze na jednom zařízení, souběžný poslech na dvou zařízeních Google nepovoluje.

Pro osobní počítače Google nenabízí tradiční aplikaci, pouze webovou verzi. Konkurence nabízí samostatné aplikace, náskok má zejména v České republice oficiálně nedostupné Spotify, které umí pracovat i s knihovnou iTunes. Chybí také aplikace pro další zařízení jako jsou chytré televize nebo herní konzole.

Webová i mobilní aplikace Hudby od Googlu umožňuje poslouchat vlastní písničky, a to díky možnosti nahrát bezplatně na servery Googlu až 20 tisíc skladeb z vlastních sbírek (plat pro každého uživatele, i když neplatí předplatné Naplno, prostor zabraný skladbami se nepočítá do limitu úložiště Disk Google). Nahrávání nemusí zabrat hodiny – pokud má Google danou píseň ve své databázi, jen ji k vašemu účtu přiřadí a nahrávat budete pouze skladby, které Google nezná.

Hudbu lze nahrávat pouze z osobního počítače po instalaci speciální aplikace – čistě webově to nejde, což je u Googlu netypické, ale ne nevídané. Z mobilního telefonu sbírku skladeb do cloudu nenahrajete.

Nejnovější zprávy pak hovoří o tom, že slibovaná aplikace pro zařízení od Applu by se mohla k uživatelům dostat na konci října – do té doby lze na iOS poslouchat pouze vlastní hudbu nahranou do Hudby Google Play z počítače, přes webovou stránku music.google.com, nebo využít neoficiální placenou aplikaci gMusic 2 za necelých 50 korun. Na Windows Phone si Google Music také moc neužijete.

Neviditelná hudba

Na webu ani v rámci mobilní aplikace se uživatel nedostane přímo k souborům s hudbou. Kvůli autorským právům Google hudbu schovává do těla aplikace, která tak v telefonu může zabrat i desítky gigabajtů, podle toho, kolik hudby si v rámci předplatného uložíte do telefonu k offline poslechu.

Ke stažení hudby k offline poslechu stačí písničky nebo skladby označit stiskem „špendlíku“, pokud nejste v dosahu Wi-Fi, stáhnou se skladby později, až bude telefon nebo tablet připojený k internetu. U hudby koupené natrvalo se uživatel dostane k MP3 souborům bez ochrany proti kopírování, hudbu je ale možné stáhnout pouze na počítači, v telefonu ne. To je nepříjemné, pokud si chcete nějakou skladbu nastavit jako vyzvánění. 

Asociální přístup k muzice

Ještě větší nedostatky lze najít, pokud vám nestačí jen to, že si můžete hudbu sami v klidu poslouchat. Podělit se můžete s kamarády ve stejné místnosti připojením reproduktorů, ale na internetu je to komplikovanější. Google nabízí příjemnou možnost poslechnout si celou skladbu, kterou nasdílí někdo z vašich kontaktů na Google+, ale tím propojenost Hudby Google Play naplno končí.

Skladby, ani přehled toho, co posloucháte, nelze nasdílet na Facebook ani Twitter. Naopak lze třeba nasdílet vlastní playlisty, ale opět pouze do služby Google+, která v Česku není tak populární jako Facebook, i když díky Androidu používá sociální síť od Googlu stále více lidí. 

Ve službě kvůli absenci napojení na okolní svět chybí i další funkce, jako je zobrazení podrobnějších informací o skladbách, například žánru, autorů či interpretů, nebo možnost zobrazit si texty písní. Na počítačích je možné stáhnout si doplňky webových prohlížečů, které některé tyto nedostatky odstraní, jako třeba Music Plus for Google Play Music u mobilní aplikace má ale uživatel smůlu.

Ona i mobilní aplikace má své nedostatky – aktuálně ji například nelze jednoduše přemístit na paměťovou kartu a funkce nabízí jen základní. Chybí i část funkcí z webové verze, jako je sdílení skladeb nebo možnost přiřazení skladeb či alba na konec aktuálně poslouchaného seznamu.

U mobilní aplikace by se hodila již zmíněná možnost nastavit skladbu jako vyzvánění nebo časovač pro usínání při poslechu hudby.

Konec kritiky

I přes výčet snad všech nedostatků služby je Hudba Google Play Naplno od Googlu za 129 korun výborná nabídka, pokud chcete poslouchat novou hudbu, a ne dokola jen několik alb koupených v iTunes, nebo naopak internetová rádia bez možnosti ovlivnit konkrétní písničky. 

Spotify, největší potenciální konkurence pro Google díky propracovaným aplikacím a velké nabídce skladeb, v Česku oficiálně není, a její využití je poměrně komplikované nutností mít americkou platební kartu nebo PayPal účet, navíc to vyjde výrazně dráž. Google si pak zachovává i výhodu v možnosti nahrát až 20 tisíc skladeb, které máte v archivu, a doplnit tak nepochybně děravou databázi Googlu třeba u českých skladeb méně známých nebo už zaniklých kapel či zpěváků.