Jak může někdo chtít devět tisíc korun za telefon, který má jen HD displej, procesor Snapdragon 400 a jeden gigabajt RAM? Může, když se povede vyladit hardware, software a přidat něco navíc. U Lumie 830 se to Microsoftu docela povedlo.

Po zkušenosti s levnějším podobně vybaveným modelem Lumia 730 se tomu těžko věří, ale „levná vlajková loď“ od Microsoftu dokázala příjemně překvapit. S levnými součástkami dokázal výrobce připravit telefon, který fanoušky systému Windows Phone nezklame. I samotný operační systém se dočkal důležitého vylepšení.

Bude se líbit  Může vadit 
Jasný displej s věrnými barvami Málo výkonný procesor 
Plynulý chod systému Nedostatky u fotoaparátu 
Kvalitní zpracování šasi  Omezení v českém jazyce

 

Lumia 830 se na první pohled designově povedla. Kombinuje kovový rámeček s plastovým krytem v několika barvách. My jsme testovali obyčejnou černou verzi s matně černou úpravou rámečku. Displej je trochu vystouplý nad rámeček a na zadní straně je výrazný lesklý černý kruh kolem objektivu fotoaparátu. Uprostřed pak je ještě logo Nokia, zatímco nové telefony Lumia 640 a 640 XL už mají na zdech logo Windows a nápis Microsoft.

Proti Lumii 730 má vyšší model na pravém boku vedle vypínače a ovládání hlasitosti také fyzickou spoušť fotoaparátu. Pod displejem jsou tradiční senzorová tlačítka pro návrat zpět, přechod na hlavní obrazovku a podle vlastní zkušenosti naprosto zbytečné tlačítko vyhledávání ve službě Bing.

Proti Lumii 930 je levnější model štíhlejší, v pase má 8,5 milimetru. V tomto ohledu zaostává za jinými elegantními telefony, ale v ruce nepůsobí nijak masivně. Pomáhá tomu i rozumná hmotnost 150 gramů. Hůře pochopitelné je při velikosti telefonu použití nanoSIM – microSIM by byla vhodnější, ale třeba Microsoft očekává zástupy bývalých uživatelů iPhonů.

5 palců kvalitního LCD

Displej Lumie 830 nepatří k absolutní špičce, protože má poměrně hrubé rozlišení. Na pětipalcové úhlopříčce je 1280 × 720 bodů ještě přijatelné, ale rozdíl proti FullHD telefonům je jasně patrný. Písmo není dokonale ostré, a když se podíváte na stejnou fotografii na Lumii 830 a na Galaxy S5, pozná rozdíl i malé dítě.

Rozlišení je ale jediný kompromis v oblasti displeje. Barevnost, citlivost dotykové vrstvy i rychlost odezvy jsou špičkové. Microsoft k tomu přidává funkci Glance Screen, která na uspaném telefonu zobrazuje čas, datum a informace o událostech z kalendáře i počet nepřečtených zpráv s minimální zátěží baterky. 

Velmi dobrá je také čitelnost telefonu na slunci. Vysoký jas a tlumené odlesky prezentovala Nokia už jako výhodu Lumie 930 a u levnějšího modelu dobré vlastnosti zachovala, Lumia 930 si ale zachovává výhodu většího kontrastu.

Oprava: Původní verze článku mylně uváděla, že Lumia 830 má AMOLED displej. Za chybu se omlouváme.

Omezený výkon

Nejslabším místem Lumie 830 je procesor. Uživatelské prostředí je vyladěné, takže telefon reaguje rychle a plynule, ale v aplikacích je nedostatek výkonu znát. Ještě citelnější je to u náročnějších her, kterých ale pro Windows Phone není tolik.

Ani operační paměť není kapacitou srovnatelná se stejně drahou konkurencí s Androidem, pro Windows Phone 8.1 však stačí. Otázkou je, jaké to bude s Windows 10. My jsme nový systém vyzkoušeli, a nebylo to tak růžové. Na druhou stranu podle nehotové verze softwaru nelze soudit, jak na tom bude telefon za více než půl roku, až Microsoft uvolní finální Windows 10 pro mobilní zařízení.

Další výbava už odpovídá střední třídě. Samozřejmostí je LTE s podporou českých frekvencí, telefon má NFC čip a zabudované bezdrátové nabíjení. Není na co si stěžovat.

Rozpačitý fotoaparát

Lumia 830 má na papíru solidní fotovýbavu, která začíná 10MPx snímačem z řady PureView a pokračuje přes optiku s nálepkou Carl Zeiss a optickou stabilizací obrazu k fyzické spoušti, která u levnější Lumie 730 chybí. K dispozici je také pro Lumie typická možnost manuálního nastavení expozice, kterou konkurence začala kopírovat.

Fotoaparát nabízí v běžných podmínkách na dané rozlišení slušné výsledky, citelně však stále chybí plnohodnotný HDR režim a na denním světle má problémy s kalibrací barev. Nejnovější aktualizace přinesla režim „vylepšeného snímku“ (rich capture), výsledky ale nejsou tak přesvědčivé jako HDR u LG G3 nebo iPhonu 5s. Naopak, právě Rich Capture fotografie kazí výraznějším žlutým nádechem. K dispozici je možnost ručního snímání HDR s nastavením rozsahu kompenzace expozice, ale to není pro běžné použití praktické. 

Disciplínou, kde Lumia 830 vyniká, je makro, detailní záběry z malé vzdálenosti za dobrého světla zvládá mobil perfektně, nemá problém s ostřením a snímky jsou plné detailů. 

Jasná optika a delší závěrka pomáhají Lumii 830 pořídit použitelné záběry i v šeru.  V tomto ohledu je kombinace světelné optiky a optické stabilizace obrazu nepřekonatelná, jen už není jen výsadou Lumií. I tak má ale Lumia 830 výhodu - v přímém srovnání s LG G3 jednoznačně vede množstvím detailů na snímku. Faktem ale je, že fotit ve tmě bez blesku nedává moc smysl.

Ukázkové video z Lumie 830

Nad konkurenci se Lumia 830 jasně dostává při nahrávání audia díky trojici kvalitních mikrofonů schopných potlačit okolní hluk nebo natáčet prostorový zvuk ve standardu Dolby Digital Plus. Škoda že samotné video není úplně ideální – stejně jako u řady snímků v denním světle se barvy sklánějí do teplých odstínů. Například z fasády meruňkové barvy dělá telefon na fotkách i videu žlutou.

Pomalý procesor omezuje využití fotoaparátu pro rychlé snímání – mezi jednotlivými snímky musíte čekat asi 4 sekundy, ale Lumia má i sériové snímání. I když rozhraní fotoaparátu působí svižněji, tak pokud budete chtít zkontrolovat pořízené fotografie, budete muset čekat, až zmizí nápis „Zpracovávám“.

Nenadchne ani přední kamerka, která má rozlišení 0,9 MPx. Za dobrého světla na dané rozlišení nabídne použitelné záběry, ale na nic víc než na Skype to není a skypování ve špatně osvětlené místnosti nebude žádná velká radost. Zvláště to platí ve srovnání s levnými telefony s Androidem, které mají vpředu často i 5MPx snímač.

Znovu vylepšený software

Lumii 830 jsem více používal s Windows 10, abych se mohl seznámit se směřováním vývoje mobilních systémů od Microsoftu. Týden s Windows Phone 8.1 ve verzi Denim pak nebyl zklamáním. Systém je vyladěný, obsahuje drobná zlepšení a Microsoft konečně opravil pokaženou nápovědu v češtině. Stále ale platí, že Windows Phone 8.1 v českém prostředí ztrácí část atraktivity kvůli tomu, že chybí funkce dostupné v angličtině.

Nejcitelnější ztrátou je absence „swype“ klávesnice, která byla spolu s osobní asistentkou Cortanou největším lákadlem nové verze systému. Rychlejší a pohodlnější psaní by si čeští uživatelé nepochybně zasloužili. Cortana samozřejmě chybí také, vyhledávání hlasem a konverzaci s virtuálním asistentem nabízí v češtině zatím pouze Google.

Nepříjemná jsou také omezení ve vztahu k multimédiím. Systémové aplikace si nenačtou data z vložené paměťové karty. Naštěstí se to už dá vyřešit instalací alternativních přehrávačů.

Nabídka aplikaci se od testování Lumie 730 zásadně nezlepšila. Stále platí, že spousta populárních aplikací nemá na Windows Phonu oficiální verzi a místo na trhu tak mají výrobci kopií úspěšných programů z iOS a Androidu. Největší zklamání je, že Windows Phonu chybí nová verze Microsoftu Office, který na Androidu i iOS nabízí mnohem více funkcí. Osobně jsem postrádal také aplikace od Googlu, což je věc, se kterou Microsoft asi nic neudělá, dokud bude vybírat licenční poplatky od výrobců zařízení s Androidem.

Při běžném používání jsem ale nakonec našel to, co jsem potřeboval. A je fakt, že díky absenci Google+ a některých her mi baterka vydržela mnohem déle než u LG G3 s připojenými chytrými hodinkami.

 

Telefon na test poskytl internetový obchod Alza.cz

Ukázkové video z Lumie 830