Monitor Philips 272B7QPTK svými specifikacemi potěší všechny (snad s výjimkou zarytých hráčů). Má pěknou obrazovku, do detailu zvládnutou ergonomii a navrch webkameru, mikrofon a reproduktory. S cenovkou 13 490 korun to ale může mít nakonec docela těžké.

Na první pohled je monitor od Philipsu bez výstřelků. Tělo je vyvedeno v černých plastech a zaujmou tak jen velmi tenké rámečky kolem obrazovky. Širší je pouze spodní část, která však ukrývá dva dolů namířené reproduktory. Na pravé straně zespodu jsou ovládací tlačítka, která jsou zde pohodlně dostupná. 

Philips 272B7QPTK

Nejzajímavějším designovým prvkem je tak skrytá webkamera. Philips si všiml, jak uživatelé velmi často z obav o své soukromí přelepují webkamery na svých noteboocích nevzhlednou samolepkou. Monitor 272B7QPTK má tak kameru zasouvací – jednoduše se zacvakne dovnitř do těla zařízení. Tato "schovávací" kamera má rozlišení 2 Mpx a také mikrofon. Drobný problém je v tom, že většina monitorů webkameru nemá, takže nepotřebuje ani onu lepicí pásku.

Noha monitoru je černo-stříbrná a poskytuje bohaté možnosti nastavení polohy. Obrazovka se vertikálně pohybuje až o 15 centimetrů, kdy při nejnižší poloze je pouze 2,5 cm nad stolem. Dále je možné displej vyklápět nahoru a dolů a v neposlední řadě také otočit o 90 stupňů a používat ho "na výšku". Celým monitorem je rovněž možné otáčet v podstavci ("pivot"). 

Monitor se sice v krabici dodává rozložený, ale na rozdíl od předchozích modelů není na jeho složení potřeba žádné nářadí – nohu do obrazovky stačí nacvaknout a drží pevně. Případně má monitor také přípravu na přichycení do držáku se standardem VESA.

Všechny konektory najdeme na zadní straně. Vysoké rozlišení podporují porty HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 či mini DisplayPort 1.2, Philips ale přidal také starší VGA. Dále nechybí audio vstup a výstup ani USB hub se třemi USB 3.0. 

Obrazovka má pro počítačové monitory ideální rozměr 27 palců, nabízí jemné rozlišení QHD (2560 x 1440 bodů) a je postavená na technologii IPS. Silnými stránkami monitoru jsou tak hlavně nádherné barvy s dobrým kontrastem a také věrnou černou. Výborné jsou pozorovací úhly ze všech směrů (výrobce udává 178 stupňů). Podsvícení monitoru je dostatečně silné i pro osvětlené místnosti a obrazovka je matná, takže neodráží okolní odlesky.

Tradičně nejslabší stránkou IPS panelu je pomalejší odezva. V tomto případě si výrobce pomáhá funkcí SmartResponse, se kterou má monitor vykázat zpoždění 5 ms. Pro běžné smrtelníky je to naprosto vyhovující, hardcore hráči se pravděpodobně rozhlédnou jinde po nižší odezvě či funkci G-Sync.  

Pro vylepšení obrazu slouží Philipsu několik pomocníků. SmartContrast se stará o lepší kontrast a mění i podsvícení obrazovky. Několik přednastavených módů například pro kancelářskou práci či pro sledování filmu nabízí nastavení SmartImage, které mění vyvážení barev či kontrast. Specifické je pak nastavení Low Blue, jež snižuje modré světlo – obraz je pak spíše do žluta. Funkce FlickerFree by měla ulevit očím tím, že eliminuje blikání monitoru. 

Philips uvedl také funkci, kterou nazval PowerResponse, jež má podle infračerveného čidla poznat, když uživatel odejde od obrazovky, a v ten moment citelně snížit jas. Podle propagačních materiálů se tak má ušetřit v době nepřítomnosti až 80 procent energie. 

V praxi ale tento režim příliš nefungoval. Odchodu od monitoru si čidlo často nevšimlo, naopak několikrát se monitor utlumil i v době, kdy před ním už několik minut někdo seděl. 

Philips 272B7QPTK
Displej IPS LCD
Podsvícení W-LED
Rozlišení 2560 x 1440 bodů
Úhlopříčka 27" (68,6 cm), poměr stran 16 : 9
Jas 350 cd/m2
Rozměry 614 x 548 x 257 mm (včetně stojanu
Hmotnost 7,86 kg (včetně stojanu)
Konektory VGA, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2, audio vstup a výstup, 3x USB 3.0
Uváděná spotřeba 24,4 W (typická); <0,3 W (stand-by)
Odezva 5 ms (SmartResponse)
Cena 13 490 Kč

Díky jemnému rozlišení se monitor hodí na práci i na běžné hraní her. Vhodný je samozřejmě také na sledování videa, i když většina videoslužeb QHD rozlišení nevyužije, či naopak cílí na vyšší rozlišení 4K. Televiznímu využití navíc nahrávají reproduktory s výkonem 2 W, jejichž kvalita je zcela v průměru zabudovaného audia – na sledování filmu či některé hry budou stačit, ale žádný hudební zážitek se od nich hlavně kvůli velmi slabým basům čekat nedá.

Verdikt

Monitor Philips 272B7QPTK má vlastně vše, co by se od monitoru dalo čekat. Zvládnutou ergonomii, pěkný obraz a řadu příslušenství včetně zásuvné webkamery, reproduktorů či USB hubu. Uplatnění si může najít v kanceláři pro práci i doma pro zábavu. Dojem však kazí cena 13 490 korun – monitorů s úhlopříčkou 27 palců a rozlišením QHD je totiž na trhu celá řada s cenovkou pod 10 tisíc korun.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru