O popularitě chromebooků ve školách je zbytečné mluvit, tam nemají konkurenci. V pracovním prostředí mají také něco do sebe, zvláště když firma využívá Google Apps. Na doma však spoustě lidí něco chybělo. Chromebooky jsou jednoduché, relativně levné, ale omezené nabídkou aplikací. Google to nyní mění a Acer Chromebook R13 ukazuje, jak dramatická změna to je.

Třináctipalcový hybridní notebook od Aceru má konstrukci, která umožňuje otočit displej o 360 stupňů a proměnit notebook v tablet. K tomu samozřejmě patří dotyková obrazovka a novinka v podobě obchodu Google Play s aplikacemi pro Android. Za necelých dvanáct tisíc korun to vůbec není špatné.

Jednoduchý praktický design

Chromebook R13 vypadá na první pohled dobře. Design je čistý a jednoduché hliníkové tělo s ohebným kloubem displeje je solidní a elegantní. A tenké. V přímém porovnání je sice o kousek "tlustší" než Yoga 910 od Lenova, ale oba počítače mají na výšku kolem 1,5 cm. Chromebook má proti špičkovým ultrabookům nové generace větší rámečky kolem displeje, takže má ve 13" těle 13" displej, ne 14" jako Yoga 910 nebo Acer Spin 7.

Acer Chromebook R13

Hmotnost nového chromebooku je vyšší než u chromebooků představených na CES Samsungem, kolem 1,5 kilogramu místo jednoho kila, ale podle všeho šla velká část hmotnosti na akumulátor uvnitř počítače a to je dobrá zpráva, nemluvě o tom, že 1,5 kilogramu je na počítač stále velmi dobrá hodnota. Před pár lety byly standardem počítače tříkilové a nikdo se tomu nedivil.

Nabídka portů je průměrná, největší novinkou je napájení. To probíhá prostřednictvím USB Type-C konektoru, který lze použít také k přenosu dat nebo připojení externího monitoru. Nejspíše k tomu ale sloužit nebude, protože Acer do svého chromebooku dostal i HDMI výstup, klasický USB port 2.0 a našlo se místo i pro čtečku microSD karet. Samozřejmě nechybí ani konektor pro sluchátka.

Do těla notebooku se vešla také dvojice reproduktorů, které mají vyústění na bocích notebooku tak, abyste si je nezablokovali ani v režimu tabletu. Jejich zvuk audiofily nenadchne, není ani nijak extrémně hlasitý, ale na sledování videí na YouTube nebo Netflixu je akorát.

Acer Chromebook R13

Displej bez připomínek

Chromebook R13 vypadá na pohled výborně, dojem kazí pouze extrémně křivě aplikovaná nálepka s nápisem Full HD 1080, za kterou by se měli dělníci v továrně stydět (a u Aceru je bohužel křivá nálepka na notebooku skoro poznávací znamení). Samotný displej přitom kritiku nezaslouží.

Má menší barevný gamut než špičkové obrazovky, ale jas, kontrast i věrnost barev jsou na rozumné úrovni. I když tedy jas by mohl být větší, protože lesklý povrch dotykové obrazovky odráží okolí, a vyšší jas by se hodil při používání notebooku venku. Ale to je odhad, na mráz jsme s Chromebookem R13 nelezli.

Lesklý povrch obrazovky je daní za dotykovou vrstvu. U zařízení 2 v 1 je to standardní kompromis. U samotného ChromeOS by dotyková vrstva nedávala velký smysl, ale v režimu tabletu a ve spojení s aplikacemi z Androidu je dotyková obrazovka skvělá – a funguje bezvadně.

Acer Chromebook R13

Výkon z nečekaného zdroje

Jediný důvod, proč něco namítat proti ceně vyšší než 11 tisíc korun, se zdánlivě skrývá uvnitř notebooku. Acer místo osvědčeného Intelu použil čtyřjádrový procesor typu AMR od "druhořadého" MediaTeku. To nezní příliš povzbudivě, ale praxe je jiná. I díky 4 GB operační paměti je chromebook od Aceru svižný a bez problémů si poradí i s aplikacemi pro Android. Samozřejmě že chromebooky s procesory Core i5, jaké nabízejí přímo Google nebo Dell, jsou výkonnější, ale také citelně dražší.

Možná to od Aceru byla odvaha, možná jen snaha ušetřit, ale při pohledu na notebooky v cenové hladině kolem deseti tisíc korun vybavené dýchavičnými Celerony od Intelu je chromebook s MediaTekem příjemné překvapení. I test Octane, který jako jeden z mála lze použít k měření výkonu zařízení s ChromeOS, ukazuje téměř deset tisíc bodů, což je výborný výsledek.

Acer Chromebook R13

Na limity při běžném používání narazíte, jak je u Chromu OS běžné, pouze v případě práce s fotografiemi ve vysokém rozlišení přímo na disku zařízení. To ale způsobuje spíše špatná optimalizace zabudované fotogalerie nebo pomalejší úložiště. Pokud s fotografiemi nakládáte v aplikaci Google Photos, reaguje systém svižně.

Jen chválu si pak zaslouží příjemná klávesnice, byť bez podsvícení, a touchpad, který má standardní rozměry, ale nadstandardní citlivost a přesnost, což je u chromebooků obvyklé a počítače s Windows se to naučily teprve nedávno.

Systém zraje jako víno

Chrome OS v Česku nehraje významnou roli, protože ho tu Google dlouho aktivně potlačoval a i po oficiálním zahájení prodeje chromebooků jej česká pobočka Googlu zcela ignoruje. V zahraničí se ale Chrome OS stal výraznou konkurencí pro Apple i Microsoft, v USA Chrome OS v podstatě vyhnal Apple s iPady ze škol, snížil i podíl Microsoftu ve školství.

Hlavním důvodem, proč se Chromu OS daří ve školství a v mladých firmách, je důraz na webové služby, jednoduchost a bezpečnost. Chrome OS sázel primárně na web, ale Google se rozhodl do svého počítačového systému začlenit podporu aplikací z Androidu. Chromebook R13 má přístup k obchodu Google Play zatím pouze v betaverzi, ale to nepředstavuje velké omezení. Přístup k aplikacím, které dosud Chromu OS chyběly, je velká změna.

Acer Chromebook R13
Archos Player Pro a Spotify - dvě aplikace pro Android vedle sebe na chromebooku

Největší vylepšení se týká multimédií, respektive videa a hudby uložených v rámci domácí sítě. Chrome OS postupem času přidal možnost přistupovat k síťovým diskům, ale nefunguje to stoprocentně, zato aplikace jako Archos Player fungují fantasticky. Automaticky vidí soubory uložené na NAS a pracuje s nimi stejně jako na telefonu nebo Android TV. Další změnou je přístup ke stovkám povedených her včetně Unkilled, Skyforce, nebo dokonce sady karetních her Microsoft Solitaire Collection. Ale ono se není čemu divit – Microsoft Word lze ve webové nebo androidové verzi na chromebooku používat také.

Díky změnám v Chromu OS je ještě mnohem snadnější doporučit chromebooky studentům na střední či vysoké škole. Zvláště když testovaný kousek vydrží i slibovaných dvanáct hodin na jedno nabití, pokud stáhnete jas, a v plném komfortu můžete pracovat deset hodin bez problémů.

Acer Chromebook R13Acer
Operační paměť 4 GB
Procesor Mediatek MT8173
Úložiště 64 GBeMMC + microSD
Displej IPS 13,3", Full HD
Baterie tříčlánková 4 670 mAh
Rozměry 36,2 × 22,8 x 1,53 cm
Hmotnost 1,49 kg
Cena 11 690,-
Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru