Tablet s Windows a přídavnou klávesnicí už nepůsobí jako exot. Díky vytrvalosti Microsoftu se Surfacem se nový koncept dva v jednom prosadil i u dalších výrobců. Přidal se i Asus, který doposud sázel na vlastní mechanismus uchycení pevné klávesnice k displeji tabletu.

"Surface" od Asusu na první pohled působí bytelně, elegantně, a když pomineme extrémní podobu se Surfacem, tak celkově velmi dobře. První dobrý dojem ale začne mizet, když počítač začnete používat v tichém prostředí. U tenkých počítačů jsou často aktivní ventilátory v poslední době nepříjemnou normou.

TEST: Asus Transformer, tablet s klávesnicí a nádherným displejem na něco zapomněl

Surface z Tchaj-wanu

Designová blízkost mezi vzorem od Microsoftu a tabletem Asus není překvapivá, přece jen jde o tablet s kovovým tělem, ostrými úhly a stejným stojánkem, jaký má Surface. Stojánek jako u Surface je příjemný při práci na stole nebo stolku v letadle, na klíně ale není optimální. V tomto ohledu je lepší řešení Aceru, který má stojánek v podobě kovového prutu s pogumovaným středem. Díky gumě totiž neklouže po noze a dá se zaklesnout o koleno.

Asus do tenkého počítače, který váží jen 800 gramů, dostal plnohodnotný HDMI výstup, čtečku microSD karet a jeden klasický USB port 3.0 doplněný konektorem USB Type-C, který slouží také k napájení počítače. Podobnou nabídku konektorů má většina zařízení tohoto typu, až na standardní video výstup, za který si Asus zaslouží plusové body.

Asus Transformer 3 Pro

Příjemnou drobností je integrovaná infračervená kamerka, která spolupracuje se systémem Windows Hello. Automatické rozpoznání identity uživatele funguje dobře v kanceláři nebo doma. Pokud ale systém narazí na protisvětlo, je rychlejší zadat PIN nebo heslo.

U mobilního zařízení plejáda USB konektorů moc nechybí, nepříjemné může být v následujících měsících pouze to, že při nabíjení počítače nemůžete připojit jiné USB Type-C zařízení. Klávesnice na nabídce nic nezmění, zatímco klasické transformery měly v klávesnici konektory i externí baterii, tady je klávesnice stejná jako u Surface nebo Alphy 12 – jen tenká placka s tlačítky a podsvícením.

V balení je vedle klávesnice také dotykové pero, které obhajuje označení Pro v názvu počítače. Asus prodává i verzi bez klávesnice, která přijde na 25 tisíc korun.

Asus Transformer 3 Pro
Procesor Core i5 6200U Skylake
Grafický čip Intel HD 520
Operační paměť 4 GB
Úložiště 256 GB SSD
Displej IPS 12,6", 2880 x 1620, dotykový
Baterie 39 Wh
Rozměry 30 × 21 × 0,8 cm
Hmotnost 0,8 kg
Cena 29 990 Kč

Výkon a výdrž za konkurencí

Asus nám na test poslal model s procesorem Core i5, 4 GB RAM a 256 GB SSD úložištěm vybavený podsvícenou klávesnicí a dotykovým perem. Tento celek přijde na 30 tisíc korun, a je tak levnější než Surface 4 Pro a zároveň o několik tisíc dražší než srovnatelná verze Alphy 12 od Aceru, která má více RAM a Windows 10 Pro oproti domácí verzi u Asusu.

Proti konkurenci Asus sází zejména na displej a zvuk. Obrazovka s úhlopříčkou 12,6" má rozlišení 2880 x 1620 bodů a maximální jas přibližně 250 nitů i větší barevný rozsah. Proti Alphě má Asus symetrické rámečky, které jsou o něco tenčí než u tabletu od Aceru.

Zatímco po vybalení působí Asus luxusněji a vlastně lépe, již zmíněný hlasitý větráček dobrý dojem z počítače kazí. Stejně tak je znát slabší výkon, který se projevuje už při reálném používání. Například "rychlý a bezpečný prohlížeč pro Windows 10" Microsoft Edge reaguje pomalu a znovu načítá obsah stránek i při nějakých 15 otevřených záložkách. Chtělo by to více operační paměti.

Prostý "dojem" z používání potvrzují i testy. Náš oblíbený "pracovní" test v sadě PCMark 8 ukazuje, že Asus s novější generací procesoru zaostává výkonově i za základní verzí Alphy 12 s procesorem Core i3 a pasivním chlazením. Výsledek 3414 bodů se příliš nezlepšil ani po likvidaci otravného antiviru McAfee. Výsledných 3430 bodů je pořád podprůměr, dokonce i dva roky stará Yoga 3 Pro s nepovedeným procesorem Core M dopadla lépe.

Asus Transformer 3 Pro

Obdobná situace je i u výdrže. Asus u svého "surface killeru" slibuje celodenní výdrž. To by mohlo platit, pokud vám stačí pracovat tři čtyři hodiny denně. Pokud budete mít zapnutou wi-fi, prohlížeč a Word, více z tabletu nedostanete. Stáhnout jas displeje na minimum přes den nejde, kvůli odleskům displeje pak není nic vidět. Na cestách můžete dobíjet externě přes USB Type-C, ale to vyžaduje hodně drahou powerbanku s dostatečným výkonem a kapacitou.

Klávesnice ano, touchpad ne

Dotykový displej Transformeru si užijete, protože ho budete muset používat. Zatímco klávesnice, která zároveň slouží jako kryt displeje při transportu, patří mezi ty lepší, touchpad je podprůměrný. Tlačítka klávesnice kladou přiměřený odpor, mají jistější stisk než u Aceru a podsvícení je uniformní a příjemné.

Touchpad proti tomu má často problémy s posunem obsahu dvěma prsty a někdy i s rozpoznáním lehkého dotyku. Problémy se vždy na chvíli vyřeší odpojením a opětovným připojením klávesnice. To se občas stává i u Surface nebo Alphy, u Transformeru to ale bylo řádově častější.

Asus Transformer 3 Pro

Softwarově tabletu škodí také otravný předinstalovaný antivir i nabídka nechtěného softwaru. Z předinstalovaných aplikací zaujme maximálně Splendid, která umožňuje změnit nastavení displeje. Minimálně instalace McAfee Antiviru by ale měla být trestná. Má krátkou zkušební dobu a počítač zcela zbytečně vytěžuje a zdůrazňuje jeho slabinu v podobě hlasitého chlazení.

Proti samotnému systému Windows 10 nelze nic moc namítat, samozřejmě kromě toho, že zařízení s označením Pro v názvu by mělo mít Windows 10 Pro, zejména, pokud míří do firem. Celkově je pak Transformer 3 Pro zklamáním, hlavně kvůli větráku a nízké výdrži baterie. Herní notebooky nebo telefony umí Asus rozhodně lépe.

TEST: Asus Transformer, tablet s klávesnicí a nádherným displejem na něco zapomněl