Huawei P10 v naší recenzi uspěl, i když jsme měli i několik výtek. Čínský výrobce telefonů totiž sáhl k překvapivé změně designu, která ovlivnila ovládání telefonu, zvýšil cenu, a přitom meziročně nepřinesl velký skok. O to větší naděje vzbuzoval model s označením Plus, který přináší u Huaweie nezvyklý QHD displej a má také vylepšený fotoaparát.

Na větší model jsme si navíc museli počkat, zatímco v zahraničí se Huawei P10 i jeho větší varianta začaly prodávat souběžně. Novinka, alespoň pro nás, má proti menšímu modelu dvě výrazné výhody – větší baterii a úložiště, což jsou věci, kterých si, stejně jako větších rozměrů, všimne každý.

TEST: Huawei P10 Plus má lepší displej, fotoaparát, víc paměti a hodně sebevědomí
TEST_Huawei_P10_Plus_ma_lepsi_displej_fotoaparat_vic_pameti_a_hodne_sebevedomi.jpg

iPhone 7 plus podle Huaweie

Design Huaweie P10 Plus není potřeba moc rozebírat. Na první pohled je snadné si ho zpředu splést s iPhonem 7 Plus, podobná jsou i záda. Rozdíl je v logu výrobce a také v tom, že Huawei zvládl do tenkého telefonu zabudovat dvojitý fotoaparát bez hrbu.

Na přesunutí čtečky ze zad telefonu dopředu si budou fanoušci předchozích telefonů Huawei muset zvykat, ale oba přístupy mají něco do sebe. Zadní čtečku oceníte spíše při vytahování telefonu z kapsy, čtečka vpředu je přístupnější, když telefon leží na stole nebo sedí v držáku na palubní desce auta.

Huawei změnu zpříjemňuje tím, že čtečka neslouží jen jako tlačítko Home, ale také jako další ovládací tlačítka telefonu – krátký dotyk je tlačítko zpět, dlouhý dotyk vás vrátí na domácí obrazovku a posunutí prstu napříč zobrazí spuštěné aplikace. Jen je hloupé, že tuto možnost Huawei neaktivuje automaticky; pak máte čtečku pod displejem a nad ní virtuální ovládací tlačítka Androidu, což je slušně řečeno hloupé.

Huawei P10 Plus

Displej s QHD a fólií

Huawei P10 Plus není ošklivý telefon. Působí trochu neoriginálně, ale speciálně v barevných variantách (modrá a světle zelená) vypadá velmi dobře. Jak už jsem ale naznačil v recenzi Galaxy S8 – každý jiný telefon to po zahájení prodeje novinky od Samsungu bude mít těžké a bude vypadat nemoderně. U P10 Plus to platí stoprocentně. Připomínat unavený design iPhonu totiž není výhra ani sama o sobě a větší rozměry tento dojem jen posilují i v kontrastu s větší Galaxy S8+, o té menší nemluvě.

Vytouženému luxusnímu vzhledu nepomáhá ani fakt, že Huawei na telefony přímo ve výrobě lepí ochranné fólie displeje. Důvod je ryze praktický – Huawei použil moderní Gorilla Glass 5, které se tak snadno nerozbije při pádu, ale kvůli tomu je zároveň náchylnější k poškrábání. Fólie nemá jen negativní vliv na vzhled telefonu, ale trochu kazí i dojem z displeje s jemným QHD rozlišením.

Displej sám o sobě působí výborně, je velmi jasný, má syté barvy, vynikající pozorovací úhly… Jen ho nesmíte položit vedle Galaxy S8. To prosím není posedlost, ale realita. Jsem přesvědčený, že nejpozději příští rok bude mít i Huawei telefony s „úzkým“ poměrem stran, byť třeba bez efektního zahnutí.

Huawei P10 Plus

Se sloní pamětí

Procesor Kirin 960 už známe, Huawei jej použil u Matu 9, který pár měsíců držel pozici nejvýkonnějšího telefonu s Androidem. Hráli jsme si s ním také u Huaweie P10 a stejný čip bude i v Honoru 8 Pro. Ve spojení se 6GB RAM jsme ho ale měli možnost vyzkoušet poprvé. Výsledky benchmarků nestačí na telefony s novým Snapdragonem 835 ani s Exynosem v Galaxy S8, ale v praktickém použití těžko poznáte rozdíl. Telefon si poradí se hrami, se spouštěním velkého množství aplikací…

Stejně luxusně působí také kapacita úložiště. Huawei do telefonu vložil 128 GB paměti. Pohled na systémové informace o dostupném úložišti po instalaci mých obvyklých aplikací působil téměř komicky množstvím prázdného prostoru. U takového telefonu už je místo pro paměťovou kartu skoro zbytečné. Díky tomu pak budete moci využít bez výčitek prostor pro druhou SIM, který je sdílený právě s kartami microSD.

Výdrž baterie je díky větší kapacitě akumulátoru o kousek lepší než u P10, kde nás baterie mírně zklamala – telefon sice vydržel perný den aktivního využívání, ale bez rezervy. U P10 Plus je celodenní výdrže snazší dosáhnout, ale stále to není tak dobré jako u Matu 8 nebo 9, byť v podstatě je to srovnatelné s Galaxy S8. Je to škoda, tady měl Huawei asi největší prostor se od konkurence odlišit.

Huawei P10 Plus

Fotoaparát a multimédia s rezervou

Když Huawei představoval nové telefony, hovořili jeho zástupci nesmírně nadšeně o nové generaci fotoaparátu Leica. Ten je ale v podstatě stejný jako u Matu 9, kombinuje 12Mpx barevný a 20Mpx černobílý snímač a obsahuje obrovské množství funkcí. Bohužel už alespoň podesáté nezbývá než zopakovat, že i tady chybí automatický HDR režim, kvůli kterému Huawei zaostává za konkurencí při používání fotoaparátu v plně automatickém režimu.

Přímé srovnání snímků z Huaweie P10 a P10 Plus neukazuje zásadní rozdíly, spíše se potvrdilo podezření, že větší světelnost nedokáže dorovnat náskok, který mají nejlepší z konkurentů v rychlosti a přesnosti ostření i automatické expozici scény. Jistotou je místo prostého stisku spouště alespoň ťuknout na místo, kam chcete ostřit, a ruční „podexponování“ záběru. Menší a levnější model měl nicméně k přepalům větší tendenci.

Huawei P10 Plus

V oblasti zvuku se Huawei drží klasiky, obyčejný mono reproduktor a sluchátkový výstup, který si poradí i s náročnějšími sluchátky, jsou standard. Bohužel přibalená sluchátka, kopie Apple EarPods, jsou vhodná jen pro nouzové použití. Přitom Huawei umí vyrobit slušná sluchátka a před lety k Matu 7 dodával výborná in-ear sluchátka s aktivním rušením okolního hluku. Pokud by si taková sluchátka nějaký telefon zasloužil, byl by to právě Huawei P10 plus.

 

Nový systém ano, aktualizace možná

Huawei nové telefony od Mate 9 nabízí s Androidem 7.0, který přinesl největší změnu uživatelského prostředí, jakou u Huaweie pamatujeme. Jednoduše řečeno už v něm poznáte Android. Největší zlepšení představuje sjednocení panelu rychlého nastavení a notifikací spolu s podporou jejich seskupování a rychlých akcí – možnosti odpovědět na textové zprávy, rychlé mazání nebo zahájení odpovědi na e-maily a podobně.

Další zásadní změnou v uživatelském prostředí Huaweie EMUI je zavedení tradičního vzhledu hlavní obrazovky s tlačítkem, které zpřístupňuje seznam nainstalovaných aplikací. Ani tato funkce však není aktivní v základu, podobně jako možnost ovládat telefon prostřednictvím tlačítka integrovaného ve čtečce otisků. Uživatel si to musí sám najít a to je škoda.

Z davu pak Huawei vystupuje podrobnější možností nastavit chování aplikací, respektive jejich automatického zavírání, pokud mají velký vliv na spotřebu, nebo použitím výrazné modré barvy v panelu rychlého nastavení. Při starém zůstaly nemoderně vypadající ikony, ale to se dá odpustit, nebo ještě lépe: snadno změnit. Stačí výchozí spouštěč aplikací změnit na Nova Launcher.

Huawei také slibuje pravidelné aktualizace systému, ale zatím to nevypadá na revoluci. Mate 9 má poslední bezpečnostní aktualizaci z ledna, nový Huawei P10 Plus má bezpečnostní záplatu z února.

Huawei P10 Plus

Verdikt

Tak, jak to je, je těžké Huawei P10 doporučit. Stojí totiž 22 tisíc korun. Za stejné peníze přitom můžete mít voděodolnou Galaxy S8 s AMOLED obrazovkou. Nebo iPhone 7 nebo LG G6. Navzdory původnímu dojmu tak z dvojice modelů P10 vychází pro zákazníka lépe ten menší, který má „jen“ Full HD displej a „jen“ 64 GB prostoru pro data – nemá totiž tak silnou přímou konkurenci.