Pracovní notebooky se od těch obyčejných na první pohled moc neliší – hlavní rozdíl se skrývá uvnitř a také v ceně. U Aceru platí pouze první část; TravelMate X3 stojí stejně jako obyčejné spotřebitelské notebooky. Uvnitř však nejsou jen výkonné součástky, ale také Windows 10 ve verzi Pro s nadstandardními bezpečnostními funkcemi a možností správy notebooku na dálku.

Jako bonus je v notebooku i čtečka otisků prstů, která funguje výrazně lépe, než bylo u notebooků dlouho zvykem. Ono už bylo ostatně na čase, když slušnou čtečku otisků mají i telefony za pár tisíc korun.

 

Acer TravelMate X3 je luxusní pracovní notebook s hliníkovým tělem, cena je ovšem lidová
Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

 

Hliníkový klín se 180° pantem

Na první pohled připomíná TravelMate X3 (modelové označení X349-M2) Macbook Air v tmavě šedé barvě. To proto, že má z boku klínovitý průřez a hliníkové tělo. Počítač je však mírně větší než Macbook Air. Pod víkem se totiž skrývá 14“ Full HD obrazovka s IPS panelem a matným povrchem, díky kterému je možné notebook používat mimo kancelář i na přímém slunci. Displej vyniká také nadstandardním rozsahem poloh. Podobně jako u ThinkPadů jej lze položit do roviny s klávesnicí. Díky tomu se nestane, že by vám omylem někdo poškodil notebook, když o displej zavadí.

I když TravelMate X3 spadá do kategorie ultrabooků, má dostatek konektorů. Na levém boku je kromě napájecího konektoru klasické USB 3.0 s možností napájení mobilu i při vypnutém notebooku a jeden konektor USB Type-C. Ten lze využít i k napájení či připojení externího displeje s odpovídajícím adaptérem. Ještě zajímavější je ale připojení dokovací stanice, jež má i ethernetový port, který samotnému notebooku ve srovnání s Aspire V13 chybí.

Na pravé straně je pak druhý USB port, tentokrát pomalejší typ USB 2.0, poutko na zámek Kensington, výstup na sluchátka a čtečka paměťových karet, která se zdá trochu nadbytečná; ocení ji maximálně fotografové, ale na druhou stranu nijak nepřekáží.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Ovládání na jedničku

Větší plocha tenkého notebooku znamená, že se do těla zařízení vešla kvalitní klávesnice s příjemně velkými rozestupy mezi tlačítky a sloupcem funkčních kláves vpravo od klávesy Enter. Je to příjemnější řešení než stísněná klávesnice doplněná o podobně stísněný blok numerických tlačítek na 15,6" laptopech. Ve srovnání například s modelem Aspire V13 je příjemné, že jsou k dispozici samostatné klávesy Home, End, Page up a Page down. I chod kláves je výraznější a spolehlivější než u většiny notebooků na trhu. Vypínač je v pravém horním rohu klávesnice, ale díky sloupci tlačítek navíc se mi ještě nestalo, že bych ho zmáčkl omylem místo klávesy Delete.

U pracovního notebooku je nutností podsvícení klávesnice, a Aceru nechybí. K dokonalosti mu chybí možnost nastavit intenzitu světla pod jednotlivými klávesami, ale v praxi to vůbec nevadí, alespoň jsem při testování nenarazil na situaci, kdy by mi vyšší jas podsvícení klávesnice byl na obtíž. Jednu výhradu k podsvícení ale mám: Kvůli modrým popiskům alternativních funkcí kláves svítí klávesnice v noci i trochu modře, což nevypadá úplně elegantně.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Příjemné je také ovládání Windows prostřednictvím velkého touchpadu, který podporuje vícedotyková gesta a splňuje standard Microsoft Precision Touchpad. To znamená, že touchpad nepotřebuje speciální ovladač, komunikuje přímo s Windows a díky tomu reaguje přesněji. Totéž platí i pro čtečku otisků prstů, která si rozumí se systémem bezpečného přihlašování Windows Hello.

Výbava bez překvapení, ale s výbornými výsledky

O dostatečný výkon se v případě testovaného modelu (podle mě s optimálním poměrem ceny a výkonu) stará dvoujádrový procesor Intel Core i5-7200U sedmé generace Kaby Lake a taktem 2,5 GHz a možností krátkodobého zvýšení frekvence na 3,1 GHz. Procesor doplňuje 8 GB operační paměti standardu DDR4 a extrémně rychlé SSD úložiště typu M.2 s kapacitou 256 GB.

V testu kancelářského výkonu PCMark 8 Work 2.0 dosáhl notebook od Aceru jednoho z nejlepších výsledků, jaké jsme v redakci u obyčejného notebooku viděli – 4665 bodů. Díky kvalitnímu chlazení a rychlému disku porazil i ThinkPad 13 od Lenova se stejným procesorem. Chlazení nicméně není absolutně tiché jako u hybridu Switch Alpha 12. V zátěži počítač šumí; v běžném provozu jsou větráky vypnuté, teplo odvádí kombinace měděných teplovodních prvků a samotného hliníkového krytu.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Solidní na tenký počítač s hmotností 1,6 kilogramu je také výdrž baterie. Pracovat ve Wordu s otevřenou alespoň desítkou záložek v prohlížeči Google Chrome a wi-fi připojením k internetu můžete alespoň šest sedm hodin. To vše při standardním režimu. Pokud použijete úsporné nastavení, ztratíte část výkonu, ale výdrž se ještě o trochu prodlouží.

Windows 10 Pro a balast

Pracovní notebook musí mít logicky dražší verzi Windows. Ne kvůli ceně, ale kvůli funkcím určeným právě k profesionálnímu využití. Nejviditelnějším rozdílem je přitom možnost šifrovat celý disk integrovaným nástrojem BitLocker, který byl v předchozích verzích Windows dostupný ve všech variantách systému.

Acer přidává ještě další nástroje – ProShield a Acer ControlCenter. První uživatele provede nastavením bezpečnostních funkcí, jako je právě šifrování disku nebo vyžadování hesla při spuštění počítače před startem systému. Druhý pak nabízí přehled informací o počítači, přístup k aktualizovaným ovladačům a také nástroj na vzdálenou správu počítače v malých firmách bez IT oddělení.

Potenciálně užitečné přídavky ale doplňují i méně povedené předinstalované aplikace. Součástí instalace je tradičně zkušební verze antivirového systému, a dokonce i několik her v čele s Candy Crush Sagou. Podobné je to i třeba u Lenova, ale hezké to není a vzbuzuje to smutek nad tím, že se u nás nedají koupit počítače v takzvané Signature Edition, tedy se zcela čistým systémem.

Acer Travelmate X349-M2 je stylový pracovní notebook s hliníkovým tělem

Za ty peníze pěkné

Cena recenzovaného počítače je 25 tisíc korun s DPH a dvouletou zárukou, první rok záruky je možné uplatnit kdekoliv na světě. Nejlevnější varianta, která se liší použitím procesoru Core i3, stojí 22 tisíc korun, i ta má ale 8 GB RAM. Nejvýkonnější model za 30 tisíc korun má stejný displej a operační paměť, nabízí ale dvojnásobnou kapacitu úložiště a procesor Intel Core i7.