Nejlepší router minulého roku pro většinu uživatelů má nástupce. Synology letos na trh uvedlo nový model Router RT2600ac, který úspěšný koncept routeru vylepšil přidáním procesorového výkonu i zvýšením přenosových rychlostí. Hlavní poznatek po dvouměsíčním testování je jasný: Tenhle router jednou nastavíte a potom na něj můžete klidně zapomenout.

Fakt, že zařízení za osm týdnů nepotřebovalo jediný zásah uživatele, je výjimečný. Podobně je na tom naprosté minimum těch nejlepších síťových prvků na světě. Díky nadstandardním bezpečnostním prvkům a spolehlivým aktualizacím je pak Synology Router RT2600 skvělá volba pro běžné domácnosti i ve velkých bytech nebo domech. Vlastně svým konceptem hodně připomíná podobně drahý český Turris Omnia, ale s příjemným ovládáním.

Wi-fi: 802.11ac (2.4 GHz, 5 GHz)
Maximální propustnost: 2530 Mbps wi-fi, 1000 Mbps ethernet
Cena: 6990 Kč
Kopírování souborů, ethernet: 941 Mbps
Kopírování souborů, wi-fi 2,4 GHz: 135 Mbps
Kopírování souborů, wi-fi 5 GHz: 493 Mbps
Kopírování souborů z USB wi-fi 5 GHz: 420 Mbps
Komunikace z PC na PC: 145 Mbps
Přenos dat přes celý dům, wi-fi 2,4 GHz: 82 Mbps

Starý známý v novém těle

Loňský (a stále prodávaný) model RT1900 nás zaujal hlavně softwarovou výbavou. Synology totiž vzalo svůj vynikající software pro síťové disky, přidalo nástroje pro správu sítě a vložilo je do routeru. Výsledkem je zařízení, které je nesmírně jednoduché nastavit a jež přitom nabízí obrovské množství pokročilých funkcí včetně VPN a synchronizace souborů s cloudovými službami. Navíc se po připojení USB disku promění v de facto síťový disk.

Nový model se liší od toho loňského jednak vyšší podporovanou rychlostí, jednak designem. Router je sice stále černý a plastový, ale větší a nemá už oddělitelný podstavec. Nožičky jsou nyní pevnou součástí routeru, což je praktické, pokud je postavený na stole, ale méně, pokud byste jej chtěli připevnit na stěnu. Výbava je netradiční díky přítomnosti čtečky paměťových karet, jinak nepřekvapí.

K dispozici jsou dva USB porty, z toho jeden standardu USB 3.0, čtyři ethernetové porty a jako nadstandard možnost použít první port pro připojení záložního internetového připojení, například z LTE modemu, pro případ, že dojde k výpadku primárního poskytovatele. Router sám zvládne přepnout na zálohu, takže si uživatel ani nevšimne, že se objevil problém – to zjistí pouze administrátor, kterému přijde e-mail. Stejně tak lze využít dvě připojení k internetu zároveň, pokud potřebujete vyšší rychlosti bez ohledu na cenu.

Synology Router 2600ac nevypadá zajímavě, ale v tomto případě design nehraje roli

Výrazné změny se odehrály uvnitř. Synology vyměnilo dodavatele rádiových čipů – místo Broadcomu je uvnitř platforma Qaulcomm se čtyřjádrovým procesorem, 512 MB DDR3 RAM a 4GB eMMC úložištěm. Proti loňskému modelu je nárůst výpočetního výkonu asi trojnásobný. Původní Broadcom měl dvoujádrový čip s taktem 1 GHz, novinka má čtyřjádrový čip s taktem 1,7 GHz a dvojnásobek operační paměti. To je znát na rychlosti odezvy webového uživatelského rozhraní a aplikací, které lze spustit po připojení USB disku. Router si bez problémů poradí i s dlouhodobým stahováním dat v aplikaci Download Station.

Rozdíl je samozřejmě i v bezdrátové výbavě – maximální teoretická rychlost se zvedla o 700 Mbps. V pásmu 2,4 GHz slibuje Synology až 800 Mbps, v pásmu 5 GHz pak 1730 Mbps. Prakticky jsou rozdíly logicky menší, jak to je u routerů zvykem. Výrobci uvádějí v podstatě vybájená čísla, kterých je obtížné dosáhnout i v dokonalých laboratorních podmínkách. A navíc neumějí počítat, protože 800 + 1730 Mbps je 2530 a to se ani nezaokrouhluje nahoru, jak by naznačovalo pojmenování routeru RT2600ac.

Synology Router 2600ac nevypadá zajímavě, ale v tomto případě design nehraje roli

Výsledky měření

První router Synology nebyl žádný rekordman, co se rychlosti datových přenosů týče. Vynikl ale v náročné disciplíně přímého spojení mezi dvěma počítači při sledování stability spojení. Novinka se zlepšila v podstatě ve všech ohledech, i když pořád nejde o absolutního trhače asfaltu.

Hlavní důležitou změnou je zvýšení dosahu wi-fi. 5GHz síť se proboxuje nejen přes patro, ale i přes příčku a nosnou zeď do zahrady. I na velkou vzdálenost pak nabízí solidní rychlosti kolem 50 megabitů.

Na velkou vzdálenost od routeru je ale stále lepší používat starou dobrou 2,4GHz síť, v níž jsme naměřili 82 Mbps, což Synology řadí k nejlepším dosud testovaným routerům, jako je Linksys EA8500, Netgear R8000 nebo Asus AC5300, který stojí jedenáct tisíc korun.

Ve vzdálenosti dvou metrů od routeru ukázal router RT2600ac solidní výsledky, i když v jednom testu zaostal mírně za svým předchůdcem – v pásmu 2,4 GHz jsme totiž naměřili maximální rychlost 135 Mbps, což je o 5 Mbps méně než u modelu RT1900ac. To je ale rozdíl v toleranci – protože jsme pro měření používali jiný notebook.

Synology Router 2600ac nevypadá zajímavě, ale v tomto případě design nehraje roli

V pásmu 5 GHz už byl výsledek jednoznačný - o 10 procent lepší rychlost a výsledek na hranici 500 Mbps stačí na 4. místo v žebříčku všech routerů, které jsme kdy testovali. Zatím nejvýkonnější Asus ale přece jen zvládá rychlost až 630 Mbps.

Na druhé místo v našich testech pak Synology RT2600ac dosáhl při měření rychlosti stahování z připojeného USB disku - 418 Mbps téměř vyrovnalo rekordní Linksys EA8500.

Ve výsledku je nový router od Synology vynikající kus hardwaru s ještě lepší softwarovou výbavou. Vzhledem k výrazně vyšší ceně proti svému předchůdci už ale nejde o tak výhodnou koupi. Zejména Linksys nasadil agresivní cenovou politiku a model EA8500 se dá koupit o tisíc korun levněji – nemá však tolik funkcí ani tak příjemné ovládání.