V pátek se začne prodávat nejlepší telefon s Androidem. Galaxy Note 8 si takové označení zaslouží, cena v tom nehraje roli. Žádný jiný telefon s Androidem nemá všechno, co Samsung dokázal vložit do nástupce nešťastného Notu 7, který se kvůli problémům s bateriemi stáhl z trhu, i když šlo o nejlépe hodnocený telefon loňského roku.

Letošní reparát se povedl. Nový design, který Samsung představil u Galaxy S8 a S8+, funguje u Notu 8 ještě lépe. Návrat pera S-Pen potěší jeho dlouholeté uživatele a displej Galaxy Note 8 jednoduše nemá konkurenci. Zvládá HDR zobrazení, má špičkové podání barev, absolutní kontrast a extrémně vysoký maximální jas. V noci přitom svítí minimálně, abyste nerušili okolí.

Telefon má jednu slabší stránku, nebo možná dvě. Ta první souvisí s loňskými problémy Notu 7. Samsung hraje na jistotu, a proto má Note 8 menší baterii i ve srovnání s Galaxy S8 Plus. Druhá věc, která se nebude líbit, se týká ceny. Galaxy Note 8 stojí 27 tisíc korun, což telefon řadí k těm nejdražším na trhu. Cenu si ale obhájí, i když se lépe bude prodávat levnější Galaxy S8 a S8+.

 

TEST: Galaxy Note 8 je milostný dopis, který Samsung poslal fanouškům velkých telefonů
TEST_Galaxy_Note_8_je_milostny_dopis_fanouskum_velkych_telefonu.jpg

Design
Displej
HW výbava
Fotoaparát
Bixby a software

Ještě hezčí pádlo

Samsung nebyl první, kdo přišel s „bezrámečkovým“ telefonem. První pokusy od Sharpu ale působily neohrabaně a ani Xiaomi Mi Mix nebylo to pravé ořechové. Obrovská obrazovka s tradičním poměrem stran nebyla ideální do ruky. Samsung a LG, inspirovaní protažením displeje u iPhonu 5, to vyřešili lépe a Samsung u Galaxy S8 díky zahnutým hranám vytvořil „Infinity Display“ – zatím nejhezčí displej vůbec.

Note celý designový koncept ještě vylepšil. Displej s úhlopříčkou 6,3 palce zabírá 83 procent těla telefonu a má ostřeji zahnuté hrany, takže nabízí reálně větší použitelnou plochu displeje. Zároveň telefon získal elegantnější, trochu přísnější vzhled.

Ovládací prvky zůstaly na stejných místech, pro Samsung typických. Na pravé straně je vypínač, na levé kolébka ovládání hlasitosti a stejně jako u Galaxy S8 a S8+ také fyzické tlačítko pro vyvolání digitálního asistenta Bixbyho. Spodní hrana telefonu se mírně změnila. Je na ní sluchátkový výstup, napájecí USB Type-C konektor a v pravém dolním rohu také schované dotykové pero. To lze do telefonu zasunout jen správnou stranou. I přes přítomnost sluchátkového konektoru a prostoru pro dotykové pero je Note 8 voděodolný se specifikací IP68.

jarvis_59b18a64498e2987da87a221.jpeg

Mírně se změnila záda telefonu díky duálnímu fotoaparátu. Jako vedlejší efekt už čtečka otisků prstů není přímo vedle fotoaparátu přístroje, místo toho je v jejím přímém sousedství přisvětlovací dioda blesku. Stále ale nejde o ideální umístění čtečky – je to jednoduše kompromis způsobený tím, že se ještě nepodařilo vyvinout čtečku schopnou fungovat přes displej.

Samsung ukázal Note 8 ve čtyřech různých barvách, v Česku je ale dostupná pouze černá a zlatá varianta. Černá je rozhodně elegantnější, obě varianty ale mají černou přední plochu kolem displeje, aby lépe splývala s černým AMOLED displejem. Zajímavá modrá varianta do Česka zatím nemíří, ale není to tak velká škoda. Čistě subjektivně řečeno, modrá podle Samsungu je asi nejméně hezká z modrých telefonů na trhu. Výrazná a snadno rozpoznatelná však objektivně je.

.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Displej bez konkurence

Letos už všichni pochopili, že OLED technologie jednoznačně převyšuje LCD. Samsung prosazuje své AMOLED a Super AMOLED obrazovky už sedm let. Od prvních pokusů s hrubým rastrem a problémy s vypalováním stále zobrazovaných prvků se Samsung dostal daleko a už nejméně tři roky suverénně vyhrává objektivní testy obrazovek společnosti Display Mate.

Letos už nabízí OLED obrazovky většina výrobců telefonů. Většina kupuje panely od Samsungu, LG pro nový telefon V30 vyvinulo vlastní displeje s obdobným rozlišením. Brzy se k výrobcům telefonů s OLED obrazovkou oficiálně přidá i Apple s modelem iPhone X. Bude zajímavé sledovat, jak Apple vysvětlí, že u svého nejdražšího a nejlepšího telefonu vsadil na „horší“ technologii. A bude také zajímavé, jaké parametry bude displej iPhonu X konkrétně mít, protože zatím nejlepší displej pod sluncem má právě Samsung Galaxy Note 8 – AMOLED s rozlišením 2960 × 1440 bodů.

To „pod sluncem“ přitom platí doslovně, protože obrazovka v Note 8 dosahuje maximálního jasu 1200 nitů, nejjasnější displej měl do letošního roku LG V20 s jasem na hranici 700 nitů. To je obrovský skok. Platí to dokonce i ve srovnání s Galaxy S8, který doposud držel rekord s hodnotou lehce přes tisíc nitů.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Extrémně vysoký jas je podmínkou pro získání „razítka“ Mobile HDR Premium. To označuje telefony schopné kvalitně zobrazit HDR obsah. Až do minulého týdne přitom několik telefonů HDR oficiálně podporovalo, ale nebylo moc možností, jak tuto vlastnost využít. To se změnilo. Google začal podporovat HDR u Galaxy S8, S8+ a Note 8 a Note 8 je zatím jediný telefon, na kterém si v HDR můžete pustit také videa z Netflixu. Ten má největší knihovnu obsahu s touto technologií, jež nejenže nabízí větší dynamický rozsah jasu, a tím detailů ve světlých i tmavých částech obrazovky, ale také dokáže zobrazit větší množství barevných odstínů, například skutečně sytou červenou „Ferrari“.

K displeji lze mít i výtku – ve výchozím nastavení, stejně jako u Galaxy S8/S8+ – Samsung pracuje s nižším rozlišením, aby snížil spotřebu. Funguje to, protože fyzické rozlišení displeje zůstává, při bližším pohledu je ale rozdíl mezi „protaženým“ Full HD a QHD znát.

Note 8 samozřejmě stejně jako Galaxy S8 nabízí i neustále zapnutý displej se zobrazením času a notifikací, což je pěkná věc, ale za hodinu spotřebuje asi 0,8 procenta baterie. To v praxi může znamenat zkrácení výdrže telefonu i o hodinu, ale je to krásná věc.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Ani zcela vypnutý displej není úplně mrtvý. Po vytažení pera a stisku tlačítka na něm lze vypnutý AMOLED displej proměnit v poznámkový blok. Ušetříte tím asi tři sekundy proti probuzení/odemknutí telefonu a spuštění poznámkové aplikace, ale může se to hodit.

Výbava, které chybí vodotrysk

Galaxy Note 8 patří k nejlépe vybaveným telefonům na trhu téměř ve všech ohledech, ale to není překvapení. Stejný procesor, jako má Galaxy S8, doplňuje 6 GB RAM. Tato změna se může zdát nevýrazná nebo zbytečná, ale faktem je, že Androidu 6 GB operační paměti sluší a i mezi Galaxy S8 a Note 8 je znát rozdíl v rychlosti reakcí a spouštění aplikací. Note 8 udrží v paměti větší množství programů a po delší dobu. Například OneDrive s registrační obrazovkou si pamatoval zadané, ale neodeslané údaje déle než 24 hodin.

Úložiště s kapacitou 64 GB je rychlé, jeho kapacita ale netrhá rekordy. Není to ovšem úplně potřeba. Pokud nebude stačit asi 50 GB volného prostoru, je tu možnost použít paměťové karty. I když... možná vás zláká druhá možnost využití prostoru v šuplíku na SIM.

Všechny Note 8 nabízené na volném trhu mají totiž na zádech označení Duos. Telefony z obchodů mobilních operátorů zůstanou jednosimkové, ale pokud je pro někoho důležitá podpora dvou SIM, nemusí už pro nejlepší Samsungy jezdit do Dubaje. V krabičce jsou také stejná (výborná) in-ear sluchátka značky AKG, která patří Samsungu.

Špičkovou výbavu trochu kazí baterie. Ta je kvalitní, několikanásobně otestovaná, ale má relativně malou kapacitu 3300 mAh, zatímco konkurenční phablety mají i 4000 mAh. Tento handicap je možné zaznamenat, pokud nastavíte plné rozlišení displeje a budete telefon intenzivně využívat. Na spotřebě je znát připojení chytrých hodinek, bezdrátových sluchátek… Většině lidí Note 8 nepochybně celý den vydrží, těm nejaktivnějším ale 4 až 5 hodin používání telefonu se zapnutým displejem stačit nemusí.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Vybité baterii se lze bránit díky rychlému dobíjení a možnosti bezdrátového nabíjení telefonu. I deset patnáct minut dokáže vybitému mobilu dodat energii na několik hodin používání. Bezdrátové nabíjení je pak pohodlný způsob, jak v práci nebo v autě přidat telefonu trochu šťávy bez přemýšlení nad kabely. Nicméně pokud jde o výbavu telefonu, baterie je místo, kde je prostor pro zlepšení; větší rezerva je vždycky plus, třeba když cestujete a hodně fotíte…

Fotoaparát x2

Samsung byl v podstatě poslední velký výrobce telefonů, který se spoléhal na jeden objektiv fotoaparátu na zádech přístroje. I tak model Galaxy S8 drtil většinu konkurence a hrál minimálně vyrovnanou hru s iPhonem 7 Plus. Note 8 už druhý fotoaparát přidal. Zvolil ale variantu, která není úplně optimální.

Druhý senzor na zádech Note 8 kopíruje iPhone 7 Plus a to znamená objektiv se dvojnásobným přiblížením. Použití „zoomové“ optiky znamená, stejně jako u iPhonu, nižší světelnost, a tím pádem horší kvalitu snímků mimo ideální světelné podmínky. Samsung alespoň proti konkurenci vybavil sekundární optiku stabilizačním systémem, která umožní používat delší čas závěrky a v případě videa pak odstraní chvění ruky. Praktické využití však není tak rozšířené jako „rybí oko“ u LG nebo možnost prokreslit detaily snímků využitím černobílého senzoru, který prosazuje Huawei.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Moje preference ale neznamenají, že by Note 8 fotil špatně, naopak. I ten druhý fotoaparát má své využití, byť pořád platí, že nejlepší je zoomování nohama. Samsung kromě portrétního režimu, který rozmaže pozadí, nabízí pokročilejší variantu s označením živé zaostření. Tato varianta umožňuje ex-post upravit rozostření pozadí.

V tomto režimu trvá pořízení snímku déle než v automatickém režimu, ale výsledky jsou přesvědčivé. To je krásně vidět v přímém porovnání snímků před a po – telefon totiž ukládá obě varianty – oříznutou s rozostřením a celý širokoúhlý záběr. Má to ale háček: Fotografovaný objekt se nesmí pohnout, což bude problém u dětí i zvířat. Když se na vás ale usměje štěstí, stojí to za to.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Fotoaparát má, jak je u Samsungu zvykem, asi miliardu různých režimů a funkcí. Kromě živého zaostření je zajímavé propojení s asistentem Bixby. Ten promění fotoaparát ve čtečku čárových a QR kódů, umí v režimu rozšířené reality zobrazit informace o památkách nebo přírodních úkazech nebo v režimu rozpoznání textu funguje jako skener s možností přímého překladu. Není to lepší než třeba Google Translate / Google Goggles, ale funguje to.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Bixby i v Česku

O nové verzi prostředí TouchWiz postaveného na Androidu 7.1.1 nemá smysl psát v základních rysech – funguje stejně (dobře) jako na Galaxy S8/S8+. Samsung dlouhodobě nabízí nové funkce dříve, než je Google začlení do nové verze „čistého“ Androidu. Nevýhodou tohoto přístupu je horší optimalizace systému ve srovnání s Pixelem, o optimalizaci iPhonů a iOS nemluvě. Samsung to ale utáhne hrubou silou a v případě Note 8 se 6 GB RAM to funguje výborně.

Výčet nadstandardních funkcí by přitom byl dlouhý. Jde třeba o podporu grafických témat, možnost automaticky spouštět dvojice aplikací na rozdělené obrazovce, always-on obrazovku, spolupráci s dalšími zařízeními od Samsungu nebo podporu HDR videa či možnost připojit najednou dvoje Bluetooth sluchátka a nezávisle je ovládat. Nejvíce ale zaujmou dvě novinky – asistent Bixby a podpora dokovací stanice DeX. Stálicí pak je samotný S-Pen.

Největším překvapením je popravdě Bixby. Samsung udělal možná odvážný, ale rozhodně chvályhodný krok, když svého digitálního asistenta (v základním nastavení s ženským hlasem, navzdory názvu) zpřístupnil uživatelům po celém světě. Bixby umí stále jen anglicky a korejsky, ale abyste ho spustili, nemusíte celý telefon přepínat do angličtiny jako v  případě Google Asistenta nebo Cortany.

I s mizerným anglickým přízvukem zvládnete hlasem ovládat telefon – můžete měnit jas, hlasitost, nastavit budík, a dokonce lze hlasem telefon odemknout. Vyhledávání na internetu funguje také, jen si asi moc neužijete možnost diktovat text, pokud nekorespondujete s kolegy, dodavateli nebo přáteli v zahraničí. A ano, Bixby zná i vtipy.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Vedle tlačítka Bixby na levém boku telefonu lze používat i hlasové probuzení telefonu – to je nutné nastavit ručně, stejně jako hlasové heslo. Zatím se mi ale nepovedlo najít způsob, jak s pomocí Bixbyho přehrávat hudbu – povelem otevřu Spotify, ale automaticky přehrávat vybranou hudbu nelze, zatím. Do konce roku se to Bixby podle Samsungu naučí.

Dokovací stanice DeX je zajímavý doplněk, který majitelé Note 8 dostanou v ceně telefonu, pokud si ho objednají do pátku. Po připojení k monitoru, myši a klávesnici se z Note 8 vložené do doku stane počítač s Androidem. Počet aplikací, které podporují stolní režim s displejem na šířku, roste pomalu, ale pro pracovní využití stačí MS Office a aplikace od Adobe, na video YouTube a stolní režim má i Chrome. Samsung se domluvil i s několika tvůrci mobilních her, použití myši a klávesnice u nich působí skoro jako podvod. Ve výsledku působí DeX podobně jako Microsoft Continuum, ale lépe díky výkonnějšímu hardwaru.

Nakonec je tu S-Pen. I když jsem měl rád a dlouho používal Note II, pero jsem používal minimálně. Po několika letech s PalmOS a Windows Mobile jsem raději používal prst a swype klávesnici, zvláště když psaní S-Penem fungovalo jinak než přesné a rychlé graffiti. Od Note II se ale S-Pen zlepšil a umí toho více. I rozpoznávání rukopisu je schopnější. Osobně ale rukou píšu nerad, takže S-Pen využiji maximálně pro úpravy obrázků nebo pokusy o kreslení a animované vzkazy – nic zásadního.

Samsung Galaxy Note 8 je reparát na jedničku

Typický uživatel Note ale má Note právě kvůli peru. Ono to dává smysl a množství dostupných funkcí i citlivost a přesnost pera jsou na skvělé úrovni. A Samsung pojal Note 8 jako milostný dopis fanouškům svého phabletu s perem. Ostatní by mohlo lákat 6 GB RAM a ještě hezčí displej nebo dvojitý fotoaparát.

Masově se však bude prodávat hlavně malý model Galaxy S8, který je citelně levnější a má řekněme 80 procent vlastností Note 8. A na oba menší telefony už probíhají oficiální prodejní akce, které relativně malý rozdíl mezi Galaxy S8 Plus a Note 8 prohloubí na 5 tisíc korun, a to je za 2 GB RAM navíc docela dost. V případě Galaxy S8 už je rozdíl osmitisícový. Stejně jako u S8 a S8+ pak pro Note 8 nabízí Samsung prémiový servis MyGalaxy, který zahrnuje půjčení nového telefonu po dobu opravy, vyzvednutí telefonu u zákazníka nebo opravy do hodiny ve vybraných servisních střediscích.