Má drahá žena ráda jezdí rychle, když může. Při poslední cestě z Německa se ale kvůli prázdné nádrži krotila a nejvíce se dostala na 151 kilometrů v hodině. Spolu s tím, že šestkrát prudce brzdila, to na ni prozradila už druhá generace systému Chytré auto – bezpečnostního a provozního systému, který sleduje chování auta a jeho polohu na mapě. Využívá k tomu senzory a mobilní připojení k internetu v celé EU.

Původní verze, která používala hardware od ZTE, uměla posílat data o chování vozu do telefonu, ale o svůj přístup k mobilním datům se nedělila, zatímco obdoba služby Chytré auto v USA nabízela v ceně také 2 GB dat pro posádku. Netrvalo to ani rok a český T-Mobile začal prodávat lepší verzi zařízení s wi-fi hotspotem. Ještě před létem pak přidal i další „americkou“ funkci – asistenční službu, která je dostupná „zdarma“ v rámci měsíčního tarifu, který k Chytrému autu patří.

Chytré auto využívá standardního diagnostického konektoru OBD II, který je součástí všech vozidel vyráběných od roku 2001, takže by měl být k dispozici ve většině vozidel v provozu na českých silnicích. My jsme testovali ve Škodě Rapid z roku 2016, u kterého se zapojením přístroje nebyl nejmenší problém. U vozů, kde je konektor hůře dostupný nebo kde by mohl vyčnívající přístroj Chytrého auta vadit, je možné použít prodlužovací kabel.

Instalace probíhá podle návodu v aplikaci Chytré auto dostupné pro iOS 10 a novější a Android 5.0 a novější. K používání služby je nutné vytvoření uživatelského účtu a jeho spárování se samotnou chytrou krabičkou, která v sobě má datovou SIM. Spárování je možné ručním zadáním sériového čísla nebo elegantně naskenováním kódu na krabičce – to je vhodné udělat dříve, než zařízení nasadíte od OBD portu, pak se k němu špatně dostává.

Vzhled aplikace Chytré auto od T-Mobile

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru