Volit mezi OLED televizí a konkurenční technologií LCD s LED podsvícením a ideálně s technologií Quantum Dot je zase o něco složitější. OLED byl jasnou volbou pro obrazové puristy od uvedení prvního velkého Full HD panelu od LG v roce 2012. Výrobci LCD televizí mohli jen zírat na kontrast a barvy na OLED obrazovkách. Letos se ale obě zcela rozdílné technologie dostaly tak blízko, že už nejde kategoricky říct, že je jedna lepší než druhá.

Nová luxusní televize Sony AF8 s úhlopříčkou 65" není výjimkou. Exceluje v zatemněné místnosti vyhrazené filmovým zážitkům, ale v denním světle zbytečně ztrácí. Jednak za to mohou přirozené vlastnosti OLED obrazovek, jednak vnímání obrazu mimo kontrolované podmínky ubližuje i příliš lesklý povrch. V cenové kategorii kolem devadesáti tisíc si každý i marginální nedostatek zaslouží zmínit, přestože celkový dojem z obrazu pořád ještě může vyvolávat husí kůži na těle okouzleného diváka.

Související

Stojan, který všechno schová

První dojem z televize dělá stojan. Sony u loňského modelu A1 odvážně zaklonilo televizi dozadu; jakoby zcela bez stojanu. I letos designéři zůstali u iluze, že televize stojí sama od sebe, bez stojánku. Stojánek ale v balení je a má v podstatě klasickou konstrukci, jen není vidět. Sklo obrazovky se opět téměř dotýká podložky, a díky tomu krásně kryje změť kabelů za televizí. I když se kvůli tomu s televizí hůře manipulovalo, ve výsledku mě toto řešení nadchlo. Je totiž čistší než zavěšení obrazovky na stěnu.

U televize pověšené na stěně jsou totiž kabely vidět, pokud se nerozhodnete rovnou vytvořit falešnou stěnu, do níž se schovají. Za Sony AF8 ale nic nepatřičného vidět není. Je to také jednoznačně lepší řešení než u letošní nejvyšší řady OLED televizí přímo od LG, které se sice opticky vznášejí ve vzduchu, ale za průhledným sklem jsou kabely vidět.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru