Prodej nejziskovějšího produktu dnešního světa, chytrých telefonů iPhone, se snížil už druhé čtvrtletí v řadě. Meziroční pokles o 15 procent na 40,4 milionu však není tak prudký, jak naznačovaly odhady.

Protože z iPhonů má Apple většinu zisků – zajišťují dvě třetiny celkových tržeb, přičemž mají mnohem lepší ziskovou marži než počítače i tablety –, zamířily akcie firmy v poobchodní fázi výrazně vzhůru.

Finanční ředitel Applu Luca Maestri prohlásil, že je výsledky mile překvapen. Srovnání se stejným obdobím předchozího roku sice není lichotivé, ale to je prý dáno tehdejším prodejním hitem iPhone 6, jímž Apple poprvé vyslyšel volání po větších displejích.

Současný iPhone 6s nepřinesl tolik zlepšení, aby se svému předchůdci v prodejích vyrovnal. Finanční výsledky podle Maestriho navíc negativně ovlivňuje silný dolar.

Maestri též upozornil, že Apple díky lepším než očekávaným prodejům dokázal výrazně, o 3,6 miliardy dolarů, snížit hodnotu zásob. "Poptávka byla lepší, než jak nepřímo ukazují naše výsledky, a také lepší, než jakou jsme očekávali," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters. 

Aktuální výsledky však současně ukazují, že se Apple musí vyrovnávat s čím dál silnější konkurencí, kterou ve světě chytrých telefonů představují špičkové telefony se systémem Android od velkých asijských výrobců. Tržby firmy tak v druhém čtvrtletí (Apple jej vykazuje jako třetí, neboť jeho finanční rok je oproti kalendářnímu posunutý) klesly z loňských téměř padesáti miliard na 42,4 miliardy dolarů (v přepočtu jeden bilion a 40 miliard korun).

Z velehory miliard mírně ubylo

Protože Apple už roky porušuje jednu ze zásad spoluzakladatele firmy Steva Jobse a dělí se formou dividendy a odkupu akcií o zisky s investory, vykázala společnost poprvé za sedm čtvrtletí pokles hotovosti. Šlo však jen o mírný úbytek činící 1,4 miliardy dolarů, takže firma nyní drží těžko představitelnou sumu 231 miliard dolarů (5,68 bilionu korun). Taková částka by například dokázala vymazat většinu dluhů Řecka. Jde také o vyšší hodnotu, než jakou mají v součtu všechny výrobky a služby vytvořené za jeden rok v celém Česku.

Pro akcionáře to však má háček: hotovost tvoří především peníze vydělané v zámoří, takže před jejich proměnou v dividendu by z nich přes 30 procent ukousla americká korporátní daň. Proto Apple stejně jako jiné v USA sídlící firmy s globálním dosahem hotovost hromadí, doufá v daňovou amnestii a na dividendy si už několik let levně půjčuje.

Applu se velmi daří ve službách, což souvisí s tím, že i nižší aktuální prodeje výrobků kumulativně znamenají nárůst zákaznické báze, která je ochotna utrácet za hudbu, hry a spoustu dalších nehmotných lákadel. Prodeje aplikací a dalšího obsahu přes App Store, tržby za on-line dostupné úložiště iCloud a další služby (Apple zkouší štěstí také na poli plateb) tak celkově do "kasy" kalifornské firmy přispěly tržbami téměř za šest miliard dolarů. To je o 19 procent více než loni.

A růst má pokračovat. Šéf Applu Tim Cook se tak v rozhovoru pro CNBC poskytnutém v úterý večer po zveřejnění výsledků mohl pochlubit, že samotná divize služeb příští rok doroste velikosti, která by jí zajistila zařazení do Fortune 100, tedy do žebříčku stovky amerických firem s největším hrubým obratem. Ziskovostí by přitom hypotetické "Apple Services" patřily ještě výše. 

Další trend se láme. A jde o víc než v případě tabletů

Když Apple letos v dubnu oznámil pokles prodejů iPhonů, šlo o první případ, kdy se prodeje ikonického telefonu s jablečným logem meziročně snížily. Od roku 2007, kdy Steve Jobs první telefon kalifornské firmy představil, prodeje jen a jen rostly, přičemž tempa růstu většinou vysoce předčila odhady i těch investorů, kteří firmě fandili.

To vše spolu s úspěchem tabletů iPad, které s iPhony sdílí operační systém iOS, katapultovalo Apple na pozici nejhodnotnější firmy světa, přičemž další tradiční části výrobního programu, jako jsou osobní počítače Mac, ztrácely ve finančním vyjádření na významu. 

Ovšem už relativně slabá vánoční sezona naznačovala, že i v telefonech přichází dlouho předvídaný zlom, který Applem 'znovuvynalezenou' kategorii tabletů postihl už před více než dvěma lety.

Širší modelová řada tlumí pokles

Apple na pokles poptávky po iPhonech reagoval doplněním modelové řady o malý a na "jablečné poměry" levný typ SE, který je však vybaven stejným procesorem, pamětí a fotoaparátem jako jeho větší sourozenci.

Prodeje tohoto modelu držícího se rozměrů, jež legendární Steve Jobs pro telefon považoval za optimální, se poprvé promítly ve výsledcích, které Apple oznámil v úterý večer. 

Ovšem ani to nestačilo na odvrácení debaklu na největším trhu světa, v Číně. Tam prodej klesl o 33,1 procenta. Ve stejné části roku se přitom Apple v Číně pyšnil růstem o 112,4 procenta. Ovšem už loni v létě se v souvislosti s otřesy čínské burzy objevily zprávy o vadnoucí poptávce, které se netypicky a částečně proti burzovním pravidlům snažil
vyvracet šéf Applu Tim Cook. 

Čínský trh stále silněji atakují domácí hráči v čele s firmami jako Huawei a Xiaomi, které ale následuje řada dalších v Evropě méně známých firem. Ve sledovaném období navíc Huawei, třetí největší výrobce mobilů na světě, rozjel prodeje své nové vlajkové lodi, modelu P9, "čínský Apple" Xiaomi pak přispěchal s nejvyšším modelem Mi5.

Ještě větší, a navíc globálně silnou konkurencí pro iPhony jsou nejvyšší modely Samsungu. Jejich nejnovější generace S7 (a ještě dražší varianta S7 Edge) byla trhem výborně přijata a slaví prodejní úspěchy především na úkor Applu. Ten svou protizbraň v podobě iPhonu 7, již desáté inkarnace přístroje, který naplno odstartoval smartphonovou éru, představí až na začátku podzimu.  

To vše vedlo k tomu, že akcie firmy poslední měsíce stagnují a ve střednědobém horizontu klesají. Na konci úterního obchodování byly oproti kurzu, s nímž vstupovaly do letošního roku, o osm procent níže. Lepší než odhadované výsledky však otevírají prostor k posílení.

Pokud investoři na Wall Street vyhodnotí výsledky stejně jako ti, kdo akcie Applu nakupovali v úterý večer na tzv. aftermarketu, budou letošní ztráty prakticky vymazány. 

S Googlem v patách

K maximům z loňského května ovšem bude stále daleko. Nelze dokonce vyloučit, že arcisoupeř Google, který stojí za systémem Android, Apple hodnotou brzy předčí.

Mateřská firma Googlu Alphabet oznámí své výsledky tento čtvrtek a případný nárůst akcií o vyšší jednotky procent (což není u této dynamické firmy nic výjimečného) by k překonání současné tržní kapitalizace Applu pohodlně stačil.

Otázkou navíc je, zda rozhodující investoři Applu "odpustí" propad v Číně. Na jakékoliv zakolísání na největším trhu světa je totiž burza hodně citlivá. 

Zda se Applu podaří konkurenci v prodejích opět poodskočit, naznačí až podoba iPhonu 7 (který může nést i jiné označení, například další variaci na číslo 6).

První tradičně silný týden prodeje nového modelu by se měl promítnout už do výsledků za toto čtvrtletí. Apple odhaduje, že během něj utrží 45,5 až 47,5 miliardy dolarů.

Odhady burzovních analytiků firmě na rozdíl od minulosti tolik nevěří a v průměru počítají s výsledky o několik set milionů dolarů horšími, než je dolní hranice udávaná Applem.

Akcie společnosti Apple

Kurz akcií Applu za poslední rok. Výška zelených sloupečků je úměrná intenzitě obchodování s tímto titulem.
Zdroj: Thomson Reuters