Samungu se povedlo něco unikátního. Fanoušci Applu se po představení Galaxy S8 nesmáli. Místo toho se začali ještě více těšit na iPhone 8, který má mít podobný design s nekonečným displejem a obrazovku s OLED panelem. Designéři korejské firmy se díky obrazovkám se zaoblenými stranami vymanili ze stínu „kopírování Applu“ a začali ho inspirovat.

Po dvou týdnech testování Galaxy S8 a S8+ nelze o nových telefonech napsat nic lepšího. Design je jejich nejsilnější stránkou. Ani bezrámečkové Xiaomi Mi Mix nepůsobí tak silným dojmem. V ostatních oblastech Samsung také nezaostává, byť Galaxy S8 mohla být lepší. Dokonce o dost lepší.

Stačilo by málo, jedna nová technologie by Galaxy S8 dostala ještě dál. Čtečka otisků prstů integrovaná do displeje ale byla pro Samsung i přes delší čekání mimo dosah.

 

TEST: Samsung je znovu král. Nádherná Galaxy S8 konečně přináší něco nového

 

 

Displej fantastický a skoro nekonečný

Nejprve je nutné říct jednu věc. Reklamní fotografie lžou. Lžou už léta, ale to na úpravě reality nic nemění. Ani nekonečný displej Galaxy S8 a S8+ není zcela bez rámečků. Mírně zakřivené hrany displeje při přímém pohledu nemohou plně zakrýt tenký proužek kovu, který tvoří kostru přístroje. Když ale máme tohle z krku, můžeme přidat prostý dojem z displeje – ten je úžasný. Jasný OLED panel s přirozenými, a přesto krásně sytými barvami a vynikajícími pozorovacími úhly vás snadno nechá na rámečky zapomenout. Telefon působí skutečně tak, že celou jeho plochu tvoří obrazovka.

Na samotném displeji se pak těžko hledá nějaký kaz. Společnost Display Mate už provedla svou analýzu a podle zcela objektivního měření jde o dosud nejlepší displej v mobilním telefonu. Samsung a jeho AMOLED panely mají nejpřesnější podání barev, podporují rozšířený barevný prostor potřebný pro zobrazení HDR obsahu i špičkový jas přesahující tisíc nitů. V praxi je to stejné – displej je nádherný, skvěle na něm vypadá video, fotografie i text díky dokonalému kontrastu.

Displej u Galaxy S8 a S8+ je obří. Menší model má úhlopříčku 5,8", větší dokonce 6,2", ale díky absenci rámečků jsou oba telefony kompaktní. A oba jsou úsporné, i když… Samsung nechce nic riskovat, a tak v základu nastavil u displejů s fyzickým rozlišením 2960 x 1440 nižší rastr odpovídající protaženému Full HD. Díky tomu telefon vydrží asi o 20 procent déle na baterii a pro aplikace, kde je vyšší rozlišení vhodné, speciálně u virtuální reality, se pak aktivuje QHD rozlišení.

Samsung Galaxy S8

Kvůli netradičnímu poměru stran je nutné počítat s tím, že standardní videa na YouTube, Netflixu, z Google Play i dalších zdrojů budou nechávat na obrazovce černé pruhy po stranách – díky černým rámečkům ale nepůsobí nijak rušivě. Samsung nabízí možnost obraz oříznout, aby obrazovku vyplnil, ale počítejte s tím, že pro sledování videa je reálná plocha obrazovky menší než u telefonu se stejnou úhlopříčkou, ale s klasickým poměrem stran. Naopak při prohlížení webu nebo zpráv na sociálních sítích využijete celou plochu displeje a na obrazovku se vejde více informací.

Pochvalu si Samsung zaslouží za menší rádius zahnutí displeje – méně díky tomu trpí na nechtěné odlesky, méně deformuje obsah aplikací v rozích a firma navíc zapracovala na odhalení nechtěných dotyků – nenarazili jsme na žádné nežádoucí reakce. Stejně dobře fungují virtuální tlačítka, i ta se inteligentně schovávají, takže třeba při sledování videa omylem neodejdete ze spuštěné aplikace, jako se to stává na Galaxy S7 nebo jiných telefonech, když je držíte v pravé ruce.

Jediná možná kritika OLED technologie spočívá nakonec v riziku vypalování obrazu a ztrátě intenzity modré barvy po delším používání. Samsung údajně vyměňuje v prodejnách přístroje, na kterých se objeví „duchové“ neustále zobrazovaného obrazu na displejích, jako jsou ikonky na horší liště telefonu.

Poslední AMOLED obrazovkou, která ale v reálném provozu po dvou letech požívání ukazovala viditelné znaky vypálení, byl Galaxy Nexus. Několik kusů Galaxy S6 a jedna GS5 v mém okolí žádné potíže nevykazují. Samsung v každé generaci přidává další a další techniky, které problémům s vypalováním brání, a platí to i v případě, že použijete funkci neustále aktivního displeje.

 

 

 

Oblázek za 22 tisíc

Samsung stejně jako třeba Xiaomi už dříve experimentoval se zaoblením zadní strany přístroje, u Galaxy S8 se ale dostal k ideálu. Telefon působí jako oblázek, který se dobře a příjemně drží v ruce. A díky tomu, že přední panel je bez ohledu na barvu zadního krytu vždy černý, displej vizuálně splývá s okolím.

Na jasném světle a při denním sledování videa je vidět nejen přechod mezi displejem a rámečkem, ale také baterie senzorů na horní hraně telefonu. S bílým nebo barevným čelem by to bylo ještě výraznější.

Telefonu na čelní straně chybí typické tlačítko „domů“, to už vědí všichni. Stejně tak všichni vědí, že jej Samsung umístil vedle fotoaparátu. Není to ani zdaleka optimální či ergonomické. Je to z nouze ctnost. Kvůli chybám dodavatele Samsung ani přes odložení prodeje Galaxy S8 nedokázal dotáhnout původní myšlenku. To se odrazilo nejen na pohodlí při používání čtečky otisků prstů, ale také na fotoaparátu, který se dočkal jen relativně malých a na první pohled neviditelných vylepšení.

 

Trochu nepoučitelný je Samsung také v rozvržení tlačítek. Zatímco většina výrobců se shodla na optimální konfiguraci s vypínačem uprostřed pravé strany telefonu a kolébkou hlasitosti nad ním, Samsung má vypínač správně, ale kolébku pro ovládání hlasitosti přesunul na druhou stranu. Normálně to nevadí, ale pokud budete používat flipové pouzdro, k ovladači hlasitosti se budete dostávat komplikovaně.

Navíc a trochu zbytečné je další tlačítko na levém boku přístroje. To slouží k vyvolání umělé inteligence Bixby, odpovědi Samsungu na Google Now, respektive Google Asistenta. V Česku ale funguje jen marginální část toho, co Samsung u Bixbyho slibuje – ukáže denní přehled podobně jako Google Now a umí alespoň trochu hledat místa nebo objekty na fotografiích.

Samsung Galaxy S8

Pokud byste hledali ovládací tlačítka Androidu, tak je u vypnutého telefonu neuvidíte. Senzorická tlačítka zmizela spolu s tlačítkem Home a jsou pouze virtuální. Samsung jako ústupek nabízí technologii Force Touch, tedy na tlak citlivou vrstvu v úzkém pruhu na spodní části displeje. Funguje podobně jako tlačítko u nových iPhonů, ale intenzita vjemu stisku tlačítka je nižší.

Parametry telefonů Samsung Galaxy S8 a S8+
  Galaxy S8 Galaxy S8+
Displej 5,8" AMOLED, 2960 x 1440 6,2" AMOLED, 2960 x 1440
Procesor Samsung Exynos 8895 Samsung Exynos 8895
Paměť 4 GB RAM, 64GB úložiště (+ microSD) 4 GB RAM, 64GB úložiště (+ microSD)
Fotoaparát 12 Mpx, 8 Mpx selfie 12 Mpx, 8 Mpx selfie
Baterie 3000 mAh 3500 mAh
OS Android 7.0 Android 7.0
Rozměry 148,9 x 68,1 x 8 mm 159,5 x 73,4 x 8,1 mm
Hmotnost 155 g 173 g
Cena 21 999 Kč 24 999 Kč

Výbava bez výstřelků

Samsung u telefonů prodávaných v Česku nabízí procesor Exynos 8895 vlastní výroby. Jde o jeden z nejvýkonnějších procesorů na trhu. Potvrzují to jednak dojmy z testování, jednak výsledky testovacích programů. V testu AnTuTu Benchmark vede Samsung mezi telefony s Androidem s jasným náskokem – 165 tisíc bodů proti cca 130 tisícům u dosavadní konkurence. V testu PCMark ale telefon prohrává s telefony Huawei vybavenými nejnovějším čipem Kirin 960. Velmi vyrovnané jsou pak výsledky v testu GeekBench.

Zatímco procesor patří k absolutní špičce, zbytek výbavy nepřekvapí. Samsung vsadil na kombinaci 4 GB operační paměti a 64GB úložiště, které lze doplnit paměťovou kartou. Tak jako v uplynulých letech v Česku oficiálně nebude dostupná varianta s podporou dual SIM, což nechává prostor vyniknout konkurenci.

Samsung údajně nabídne i vylepšenou verzi se 6 GB operační paměti, ale aktuální varianta se základní výbavou nedostatkem paměti netrpí. Funguje velmi dobře a rychle, a i přes přísný systém uspávání aplikací na pozadí nezabíjí aplikace tak agresivně jako třeba telefony Huawei. Ve srovnání s Galaxy S7 i Huawei Mate 9 nebo i s Huawei P10 Plus (se 6 GB RAM) telefon nezaostává v rychlosti spouštění aplikací a rychlosti odezvy systému.

Samsung Galaxy S8 vs Huawei P10 Plus

GS8+ vedle Huawei P10 Plus

Za zmínku stojí fakt, že Samsung Galaxy S8 je první mobilní telefon s novou verzí Bluetooth. BT 5.0 přináší vyšší dosah (se snižující se rychlostí datových přenosů úměrně k nárůstu vzdálenosti). Jde hlavně o investici do budoucnosti, nabídka zařízení s BT 5.0 zatím v podstatě neexistuje.

Bluetooth samozřejmě není jediný způsob, jak z telefonu dostat zvuk. K bezdrátovému připojení sluchátek stojí ale za to doplnit, že Samsung nabízí exkluzivní funkci duálního zvuku. Můžete zároveň posílat zvuk do dvojice sluchátek nebo nechat vybranou aplikaci hrát přes bluetooth a další z telefonu.

Samotný telefon nemá stereo reproduktory a zvuk reproduktoru umístěného na spodní hraně telefonu není nic, nad čím byste měli jásat. Jásotuhodný zvuk nemají ani telefony s dvojicí reproduktorů. Mnohem zajímavější je sluchátkový výstup a to, co k němu Samsung přidává.

Použitý sluchátkový výstup používá špičkový převodník s technologií automatického vylepšování zvuku a podporou hudebních souborů ve formátech spadajících pod označení HiRes Audio. Přímo v krabičce jsou pak velmi dobrá sluchátka, nejlepší, jaká kdy výrobce mobilního telefonu přiložil do krabičky.

Samsung vlastní značku Harman Kardon a další její odnože včetně AKG, a právě in-ear sluchátka AKG jsou v balení. Samsung říká, že jsou to sluchátka za skoro tři tisíce korun, což je přehnaně optimistické. I tak se Earpody, Airpody, dokonce i sluchátka AKG, která ke svým telefonům přibalovalo LG, se musejí sklonit před šedými sluchátky od Samsungu. Ani ucho zvyklé na několikanásobně dražší in-ear sluchátka neurazí. Radost určitě udělají milovníkům basů, ale zvuk s křivkou do V neznamená, že neslyšíte nic jiného než dunění.

Další bonus pro milovníky audia skrývá nastavení zvuku, ve kterém je možné přizpůsobit zvuk vlastnímu uchu poslechem série tónů. Podle toho, zda je zachytíte či nikoliv, upraví telefon automaticky křivky ekvalizéru. Ten si navíc můžete upravit sami, je to jen na vás. A hlavně můžeme poděkovat Samsungu, že nepodlehl pokušení, a nezrušil klasický jack s vidinou prodeje dražších bezdrátových sluchátek.

Výdrž baterie jsme zmínili částečně u displeje, který má na spotřebě energie největší podíl. I menší model vydrží celý den náročného provozu se sdílením internetu a připojenými hodinkami a přehráváním hudby a třemi až čtyřmi hodinami zapnutého displeje, samozřejmě s funkcí vždy aktivní obrazovky. Snížení rozlišení na Full HD pak výdrž ještě prodlouží. Přes noc ztratí telefon méně než pět procent baterie.

Větší model má výdrž ještě lepší, standardem je pět hodin zapnutého displeje při srovnatelné zátěži. Právě výdrž je asi jediný důvod, proč si pořídit větší model, protože jinak je výbava stejná.

Samsung Galaxy S8

Fotoaparát zdánlivě beze změny

Samsung testoval Galaxy S8 s duálním fotoaparátem, alespoň podle uniklých fotografií prototypů. Kvůli prokleté čtečce otisků pod displejem ale údajně zůstal Samsung u ověřené konfigurace z Galaxy S7, kterou jen mírně vylepšil. Hlavní fotografickou hvězdou tak má být zvýšené rozlišení předního fotoaparátu vybaveného automatickým ostřením na obličeje.

Fotoaparát, který na první pohled vypadá a fotí skoro stejně jako Galaxy S7, je trochu zklamání, ale spíše kvůli absenci inovace než proto, že by Galaxy S8 fotila špatně. Naopak, stejně jako si Galaxy S7 udržela celý rok pozici nejlepšího fotomobilu na trhu (když pomineme v ČR nedostupný Google Pixel), i Galaxy S8 patří k absolutní špičce.

 

Fotografie v plném rozlišení jsou k dispozici ve službě Google Photos.

 

Samsung se ostatně brání nařčením z toho, že fotoaparát je stejný, protože použil novější generaci senzorů a upravil i zpracování fotografií. V reálu to ale málokdo pozná, i když jeden rozdíl existuje – Galaxy S8 lépe fotí objekty v pohybu, což byla disciplína, ve které byly dříve lepší iPhony a Xperie. I při fotkách v horším světle jsou znát rozdíly, Galaxy S8 má ostřejší záběry s věrnějšími barvami a větším dynamickým rozsahem, někdy ale za cenu většího šumu v tmavých plochách.

V nahrávání videa jsou také novinky – vedle Ultra HD videa zvládá Galaxy S8 natáčet ve Full HD rozlišení záznam v HDR režimu nebo se 60 snímky za sekundu, což znamená ostřejší obraz pohybujících se objektů. Na fotoaparát se ale podíváme podrobněji ve srovnání s dalšími špičkovými modely.

U selfie fotoaparátu je změna vidět, vyšší rozlišení 8 Mpx místo 5 Mpx při zachování kvality obrazu nepochybně udělá radost mladším uživatelům. Nakolik se jim ale bude líbit možnost vkládat do fotografií kreslené „masky“, to je otázka. Touto funkcí Samsung nepochybně cílí na asijské trhy. Ale dětem by se to líbit mohlo.

Snímek z Galaxy S8

V případě hlavního fotoaparátu je nutné upozornit také na to, že stejně jako u ostatních 12Mpx fotoaparátů je toto rozlišení dostupné pouze pro snímky v poměru stran 4 : 3, širokoúhlé obrázky v poměru stran 16 : 19 je možné snímat v rozlišení 9 Mpx.

Operační systém a vlastní umělá inteligence

Galaxy S8 i S8+ při vstupu na trh mají v sobě operační systém Android 7.0 s tím, že recenzní kusy mají bezpečnostní aktualizace z 1. března, finální kusy dostanou ještě jednu novější verzi firmwaru. Ani Samsung ale nenarušil nepříjemný stav, kdy nejnovější verzi Androidu 7.1 mají pouze telefony od Googlu a Nokia 6, která se v Evropě ještě neprodává.

Android v podání Samsungu obsahuje výrazné změny, které spočívají ve vizuální odlišnosti díky zcela přepracovaným ikonám aplikací a ovládacích tlačítek i v odlišnosti funkční, která staví zejména na netradičním systému zabezpečení telefonu a možnosti vytvořit v mobilu zabezpečenou složku s instalovanými aplikacemi s odlišnými účty.

Samsung nabízí navíc také velké možnosti nastavení obrazovky a zvuku, podrobné možnosti nastavení spotřeby a také podporu témat. I když se to může zdát jako zbytečnost, v případě Galaxy S8 jsou témata skvělá – mezi těmi nejpopulárnějšími je totiž téma „Material Dark“, které změní vzhled systému k nepoznání od čistého Androidu. Tmavá barva navíc snižuje spotřebu.

Samsung Galaxy S8

Nejvýraznější změnou, kterou Samsung Androidu provedl, je nahrazení Google Now / Google Assistant jako výchozího inteligentního pomocníka. Samsung své umělé inteligenci dal jméno Bixby a věnoval jí vlastní fyzické tlačítko, které po aktualizaci systému nepůjde snadno přemapovat k jinému použití. V telefonu samozřejmě Google Now zůstává, ale posun obrazovky doprava ukáže místo služby od Googlu náhradu od Samsungu.

Problém s Bixbym je, že v Česku nabízí jen zlomek funkcí, které budou dostupné v Koreji a později v USA (hlasové ovládání telefonu, inteligentní odpovědi na otázky v konverzačním jazyce, ovládání chytrých domácích spotřebičů Samsung…)

Celkově je ale Android na Galaxy S8 nejlepší podoba Androidu od Samsungu, ještě lepší než na loňské S7. Jen by to chtělo, aby nové verze Androidu přicházely rychleji, Nougat trval půl roku. Omluvou není ani fakt, že to dlouho trvalo i ostatním výrobcům.

 

 

 

Menší nebo větší

Během 14 dní jsme si mohli vyzkoušet oba modely. Na první dojem to vypadalo, že menší Galaxy S8 je jednoznačně lepší, a to hlavně kvůli ergonomii. I když jsou oba telefony kompaktní, s S8 se lépe manipuluje. Hlavní důvod pro preferenci menšího modelu spočíval ve čtečce otisků prstů, která je lépe dosažitelná. Po týdnu s větším modelem ale počáteční problémy s nalezeném čtečky vymizely, jen občas jsem nechtěně zavadil o čočku fotoaparátu. Větší model má větší výdrž baterie a samozřejmě ještě větší obraz. Pokud máte větší ruce, dává S8+ smysl. Koupě levnějšího menšího modelu bude ale pro většinu uživatelů sázkou na jistotu.

Další otázkou je samozřejmě to, zda Galaxy S8 vůbec koupit. Mezi telefony s Androidem aktuálně lepší telefon nenajdete. Cena v tomto případě odpovídá kvalitě a kompromis kvůli chybějící čtečce otisků pod displejem není tak velký problém, jak by se mohlo na první pohled zdát. Galaxy S8 boduje hlavně designem a splňuje všechny ostatní parametry špičkového mobilu, včetně odolnosti vůči vodě a prachu. Vlajkové lodi ostatních výrobců zůstávají v pozadí. Výjimkou bude Honor 8 Pro, který má podobnou výbavu s mnohem nižší cenou. Každopádně majitelé Galaxy S7 Edge mohou klidně počkat na model, který přijde za rok, protože kromě designu a mírně vyššího výkonu o tolik nepřijdou.

TEST: Samsung je znovu král. Nádherná Galaxy S8 konečně přináší něco nového