Veletrh CES 2019 se dočkal ostudy. Zakladatelka společnosti, která vyrábí erotické pomůcky, přišla o již udělené ocenění za inovace a nemůže svůj produkt v Las Vegas vystavovat.

Organizace Consumer Technology Association (CTA), která pořádá veletrh CES, už v říjnu vyhlásila nominace na ceny pro nejinovativnější produkty. V kategorii roboti a drony získala ocenění "CES Innovation Awards Nominee" společnost Lora DiCarlo za vibrátor plný pokročilých technologií, díky kterým má věrohodně simulovat působení prstů a úst.

Produkt vznikl za spolupráce s univerzitou v Oregonu a zakladatelka firmy Lora Haddock zažádala o registraci osmi patentů v oblasti robotiky a biomimetiky (napodobení živých organismů).

Lora diCarlo dostala zprávu, že se produkt firmy dostal mezi vybrané produkty v kategorii robotiky, CTA ale ocenění pro masážní přístroj Osé vzala po dvou týdnech zpět a znemožnila firmě na veletrhu vystavovat. Jako důvod uvedla, že produkty, které jsou nemorální, obscénní, nevhodné, vulgární nebo neodpovídají imagi CTA, budou ze soutěže diskvalifikovány. Zákaz vystavování pak CTA vysvětluje tím, že prezentovaný produkt nespadá do žádné z kategorií představovaných na CES.

Zakladatelka společnosti Lora DiCarlo se proti rozhodnutí CTA ohradila v otevřeném dopisu, ve kterém asociaci výrobců spotřební elektroniky obviňuje ze sexismu a argumentuje tím, že erotické hračky a erotické firmy na veletrhu CES vystavují. Letos je na CES aktivní například společnost Naughty America, která propaguje snímky natočené pro prostředí virtuální reality, nebo společnost OhMiBod, která svůj vibrátor doplnila o možnost ovládání z chytrých hodinek nebo prostřednictvím asistentky Alexa od Amazonu.

CTA aktuálním vyjádřením pro Vice.com opakuje, že produkt nespadá do kategorie, ve které byl přihlášen, a přihláška proto neměla projít schválením.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru