Vezměte kladivo, přidejte pár granátů a vytvoříte zbraň, která pobíjí zombie po desítkách. Stejného efektu dosáhnete, když spojíte kuši s pyrotechnikou nebo meč s trochou tekutého dusíku. Ve hře Dead Trigger 4 na ničem jiném moc nezáleží. Jediný smysl hry je zabít co nejvíce nemrtvých co největším počtem netradičních, často přímo absurdních zbraní.

Fanoušky série to nijak nepřekvapí. Dead Rising si na hromadném vybíjení zombíků zbraněmi posbíranými v okolí založil pověst. A nemusíte vytvářet komplikované nesmysly. Stačí vzít třeba vycpaného mečouna, katanu nebo obyčejnou baseballovou pálku. A když se budete cítit obzvlášť morbidně, můžete zkusit ubít zombii třeba nohou, která upadla jinému exempláři.

 

Dead Rising má i příběh. Navazuje na předchozí díly a vrací se v něm jak hlavní hrdina, fotograf a investigativní novinář Frank West, tak dějství prvního dílu série, městečko Willamette. V něm před deseti lety vypukla noční můra – davy nemrtvých ovládly nákupní středisko. Frank tento incident přežil, zveřejnil o něm informace a získal řadu ocenění.

Nyní je Frank starší a do Willamettu se vrací nerad jako vyučující na univerzitě, v doprovodu jedné ze svých studentek. Rychlý průzkum vojenského komplexu ukázal, že experimenty s nemrtvými pokračují, ale Frankovi se do akce ještě nechce. Donutí ho až okolnosti v podobě agenta FBI. Následuje návrat do Willamettu, který znovu zaplavily zombie, zrovna při otevření nového nákupního střediska dedikovaného obětem původního útoku nemrtvých.

Frank musí jako tradičně zachránit co nejvíce přeživších, odhalit pravdu za znovuobjevením zombií a přitom nafotit co nejvíce kvalitních snímků na svůj moderní fotoaparát vybavený spektrometrem a filtrem pro noční vidění. Zápletka není špatná, byť konec fanoušky drsného a cynického fotografa příliš nepotěší. Ale kvalita příběhu není rozhodující, protože hlavní je opravdu likvidace samotných nemrtvých potvor.

Dead Rising 4

Město plné mrtvol

Hráči mají k dispozici nikoliv pouze nákupní centrum, ale celé město a to znamená, že si užijete přejíždění zombíků sportovními auty, jeepy, vojenskými vozidly nebo také hybridy, které si sami smontujete z různých vozů. Funguje to podobně jako skládání speciálních zbraní z různých surovin. Stačí najít vše potřebné a zmáčknout tlačítko.

Jako osvěžení nabízí Dead Rising 4 také vojenský oblek, který znásobuje Frankovu sílu a umožňuje mu používat speciální zbraně, jako je rotační kulomet, nebo třeba dopravní značku vyrvanou ze země. Skutečný masakr pak nastane, když rotační kulomet zkřížíte s mrazákem. Vyrobíte tak mrazivou apokalypsu, během níž zvládnete zlikvidovat tisíce zombií za pár minut. Doslova tisíce.

To, co působí jako skvělá zábava, se ale po hodinách hraní stane nudnou rutinou. Tisíce a tisíce postav, které se sotva hýbou, ale cáká z nich spousta krve, se rychle omrzí. Hra se snaží hráče rozptýlit také novým typem nemrtvých, kteří jsou rychlejší a nebezpečnější, ale ve hře jich moc nenajdete. Ani další osvěžení v podobě polovojenské organizace, která má v rozšíření zombií podle všeho prsty, nefunguje moc dobře. Vojáci jsou totiž tupí a spoléhají jen na svou palebnou sílu. Občas jim to vychází, většinou ne. 

Vyšetřovatel West

Frank je fotograf a ve hře musí fotoaparát používat k postupu příběhem. Celé město se hráčům otevře rychle, ale pokud chcete přijít na to, odkud se nová vlna nemrtvých vzala, budete muset sledovat a odhalovat stopy. Hra vám to maximálně usnadní. Když se dostanete do místa, kde jsou vodítka potřebná pro postup příběhem, hra vám to oznámí. Pak už stačí aktivovat fotoaparát a prohlížet jeho objektivem herní scénu. 

Kromě fotografií důkazů můžete fotit cokoliv. Hra vás odmění za fotky plné krve a nemrtvých, speciální odměny nachystá, když objevíte odkazy na společnost Capcom, která hru vydala, udělat si můžete i selfie. Kromě toho můžete svůj vzhled změnit stovkami kusů oblečení včetně celých kompletů, jako je rytířské brnění nebo vojenská uniforma. Obleky spolu s ujetými zbraněmi přidávají do hry trochu humoru, ale působí to nuceně, nedůvěryhodně.

Dead Rising 4

Dead Rising 4 bohužel postrádá možnost hrát ve dvou celou příběhovou kampaň, místo toho má kooperativní multiplayer oddělený od hlavní hry. Osobně jsem mu nepřišel na chuť. Samotná hra obsahuje spoustu technických chyb. Grafika je relativně jednoduchá, aby Xbox One (nebo PC) zvládl zobrazit stovky postav na obrazovce najednou, ale to není chyba. Chyba je, když máte vybít zombie v nějaké oblasti a jedna dvě z nich se schovají do sloupů nebo zdí, ze kterých jen občas vykoukne ruka nebo noha. A i když má hra verzi pro Xbox One a PC a distribuuje ji Microsoft, nespadá do programu Play Anywhere, kdy můžete stejnou hru koupenou jednou hrát na Xboxu i na počítači s Windows 10.  

Celkově je Dead Rising 4 zklamání. Kdyby to byla hra za pár stovek, bylo by to fajn. Za 1700 korun je to ale bída. Zvlášť když žánr zombie stříleček nabízí spoustu alternativ včetně Dying Light nebo mobilního Unkilled.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru